Jakie wino sparować do risotto

Kategoria: Z czym do wina Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 7659

Jakie wino sparować do risotto

Risotto to przysmak północnych Włoch. Odpowiednik makaronów na południu kraju. Zarówno pastę, jak i risotto da się przyrządzić na wiele sposobów i otrzymać satysfakcjonujące danie w nieco ponad pół godziny. Jednym z kluczowych składników risotto jest odpowiednio dobrane wino. Ugotowanie risotto na winie poprawia jego smak i zapach, oraz dodaje indywidualnego charakteru. Do przepisu potrzebujesz tylko jednego kieliszka, więc nawet jakościowe wino nie powinno nadwyrężyć domowego budżetu.

Białe czy czerwone wino do risotto?

Najczęściej używa się w tym celu wytrawnego białego wina. W zależności od okazji możesz użyć wina stołowego, albo trunku wyższej klasy. Dobrym zwyczajem jest przyrządzenie potrawy na tym samym winie, które podasz do kolacji. Zaletą białego wina jest niewątpliwie to, że nie zmienia koloru potrawy. Jednak w niektórych rejonach preferuje się wino czerwone. W szwajcarskim Lugano korzysta się często z Merlot, a w Piemoncie gotuje się na winie Barbera. Tak samo jak w przypadku makaronów czy pizzy, wino dobiera się do dodatków, a nie do ryżu.

Włoskie wina do risotto

Idąc geograficznym kluczem warto zainteresować się lokalnymi szczepami typu Cortese czy Muskat. Cortese cechuje jasno-słomkowa barwa z zielonymi refleksami. W bukiecie zachwycają aromaty świeżych owoców. Wino rześkie o harmonijnej strukturze, ze zrównoważoną kwasowością. Moscato z kolei to jedna z najstarszych odmiana winogron na świecie. W bukiecie odnajdziesz nuty brzoskwini, szałwii i cytryny, a nawet kwiatu akacji. Na podniebieniu delikatnie słodkie, z wrażeniem musowania.

Cechy wina pasującego do risotto

Liczy się nie tylko pochodzenie wina, ale też jego cechy charakterystyczne. Przy wyborze wina do risotta zwróć uwagę nie tylko na smak i aromat, ale też poziom kwasowości czy ilość garbników. Im bardziej nasycisz swoje risotto dodatkami I przyprawami, tym intensywniejszy powinien być smak wina.

Poziom kwasowości wina

Kwasowość wina pomaga zbalansować tłuste dania. Świetnie podkreśla też smak owoców morza. Winem lekkim i kwaśnym, które dobrze harmonizuje kremowość risotto jest Prosecco. Po raz kolejny okazuje się, że Prosecco po prostu dobrze zawsze mieć w domu, bo uratuje Cię w niejednej sytuacji.

Poziom garbników

Kolejnym powodem, dla którego to wino białe jest najczęściej łączone z risotto jest jego niska zawartość garbników. Garbniki są odpowiedzialne za uczucie ściągania w ustach i dają uczucie cierpkości. Wina bogate w garbniki pasują raczej do mięsnych dań i sera żółtego. Na poziom i odczuwanie garbników ma wpływ proces dojrzewania wina. Dlatego risotto, które pija się z winem młodym i świeżym, nie powinno być łączone z mocno tanicznymi trunkami.

Klasyki do risotto

Szefowie kuchni polecają wina o średnim i pełnym ciele. Ciało wina wpływa na poczucie sytości podczas jego spożywania. Wina o pełnym ciele to trunki cięższe, bogatsze, aksamitne. Klasycznymi przykładami takich win są ChardonnayPinot Grigio czy Viognier.

Risotto z owocami morza

Smak małży, krewetek i kalmarów podkręci wino świeże i młode, takie jak Sauvignon Blanc. Wino o zrównoważonej kwasowości i orzeźwiającym aromacie idealnie zagra ze słodkością krewetek.

Risotto z grzybami

Od leśnych maślaków czy kurek, po łatwo dostępne pieczarki, risotto z grzybami to klasyk, który przypadnie do gustu nie tylko wegetarianom. Danie to warto połączyć z pełnym winem, takim jak świeże Chardonnay z ciekawymi dymnymi nutami albo rześki, owocowy Pinot Grigio.

Risotto z gorgonzolą

W wypadku risotto z serem pleśniowym warto zaryzykować wino czerwone. Ser cechujący się mocnym, intensywnie słonym smakiem domaga się równie charyzmatycznego towarzystwa. Negroamaro, wino o intensywnym aromacie czarnej porzeczki, jagody, tytoniu i nut korzennych bez problemu poradzi sobie z tym niełatwym zadaniem.

Podstawowym błędem, jaki popełniają początkujący kucharze, jest dodanie do risotto przypadkowego, tańszego wina, które akurat było pod ręką. Jednak dobre danie domaga się dobrego alkoholu. Przekonaj się, jak ogromną różnicę można odczuć w tej samej potrawie, przygotowując ją na kilku różnych winach.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj