Jakie wino podać do gęsiny?

Kategoria: Winne porady Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 2836

Polska należy do największych producentów gęsiny. Dania z tego drobiu są popularne w krajach Europy Środkowej ze względu na delikatne w smaku, a w dodatku zdrowe mięso. Jest bogatym źródłem białka i minerałów, a gęsi w przeciwieństwie do innego drobiu nie są hodowane przemysłowo. Wypasa się je na świeżym powietrzu, co wpływa zarówno na jakość mięsa, jak i na to, że po produkt ten warto sięgnąć ze względów ekologicznych i moralnych. Mimo tego, że jest mięsem tłustym, są to kwasy jedno i wielonasycone, uznawane za korzystniejsze dla funkcjonowania organizmu.

Wino do gęsi - na co zwrócić uwagę?

Upieczoną gęś można podać na wiele przepysznych sposobów. Pieczoną gęś przyrządza się w ziołach, w winie, z szalotkami i całą gamą owoców cytrusowych. Ważną rolę pełni zwykle posiekany czosnek. Udanym dodatkiem potrafi być również czerwona kapusta.

Gęsina należy do dań czasochłonnych. Aby jej mięso było miękkie i aromatyczne, powinna spędzić na wolnym ogniu nawet 4 godziny. Zasługuje również na specjalną oprawę w postaci dobrych win. Wybierając wino do upieczonej na małym ogniu gęsi, kieruj się przede wszystkim wspomnianymi dodatkami.

Ponieważ gęś jest tak nieoczywistym mięsem, można wypróbować do niej różne wina - świeże białe i wręcz przeciwnie, czerwone wytrawne wino.

Jakie wino do gęsi - białe czy czerwone?

Nie każdy drób zabłyśnie w towarzystwie tego samego wina. Doskonałe wino do kurczaka czy kaczki może nie sprawdzić się w przypadku pieczonej gęsi.

Mimo że zarówno kaczka, jak i gęś zaliczane są do czerwonego mięsa, gęsina jest tłustsza i bardziej aromatyczna. Należy też zwrócić uwagę na dodatki. W przypadku gęsi są to zwykle owoce, orzechy, zioła, kluski czy ziemniaki. Takie połączenie nasuwa na myśl czerwone wino o zaakcentowanej kwasowości.

Rodzaj mięsa to nie wszystko przy doborze wina. Inne wino może też być wymagane w zależności od... pory roku. Jeśli gęsinę podajesz na obiad czy kolację latem, lekkości doda jej białe wino o rześkim smaku.

Natomiast potrawy z gęsi, przyrządzane w chłodniejszy dzień, komponują się z czerwonym winem wytrawnym.

Wreszcie, odpowiednim winem zaakcentujesz okazję. Gęsina to szlachetne mięso, świetnie się nadające na uroczysty obiad. Wymagać on jednak będzie także wytrawnego czerwonego wina z wyższej półki.

Czy do gęsi pasują typowe wina do czerwonego mięsa?

Wina typowe do czerwonego mięsa mogą okazać się zbyt dominujące w połączeniu z gęsiną. Warto postawić na bogatą strukturę, której nie przytłoczy tłustość potrawy, a jednocześnie trzeba uważać, żeby nie przesadzić z zawartością tanin. Aby pozostać na bezpiecznym gruncie, poruszaj się w obszarze wytrawnego wina o dosyć zdecydowanym, ale nie przesadnie ciężkawym charakterze.

Jakie czerwone wino do gęsiny najlepiej podkreśli jej smak?

Gęsina zaliczana jest do drobiu, a zatem rodzaju mięsa, do którego zwykle podaje się wino białe. Jednak jest ona o wiele tłustsza i bardziej aromatyczna niż pierś kurczaka czy indyka.

Dlatego najczęściej wybór pada na czerwone wino do gęsiny. Idealne będzie mocno owocowe wino czerwone o dobrej budowie i korzennym posmaku. Postaw na wyraziste czerwone wina. Sprawdzi się młode wino typu Crianza. Świetnie się odnajdą też niektóre Reservy.

Eksperci jako wino do gęsi wskazują przede wszystkim na Pinot Noir, szczególnie z BurgundiiNowej Zelandii oraz Węgier. Licznych zwolenników ma również Merlot.

Pinot Noir to idealny wybór, jeśli zdecydujesz się na gęś marynowaną w winie. Kompozycja głębokiego bukietu z gruszką i żurawiną nie tylko wybornie smakuje, ale i rewelacyjnie się prezentuje. W polskich domach gęś podajemy chętnie w pieczonych jabłkach. W takiej wersji współgra ona z delikatniejszymi, zrównoważonymi czerwonymi winami typu Montepulciano d’Abruzzo. Jego owocowy bukiet podkreśli smak upieczonej gęsi, ale jej nie zdominuje.

Czy można podać białe wino do gęsi?

Jeśli nie jesteś zwolennikiem czerwonego wina, przyrządź gęsinę w słodkich i kwaśnych owocach. Tak upieczona, skomponuje się z winem z jasnych szczepów. Jeśli do gęsi chcesz dobrać wino białe, należy tylko ostrożnie obchodzić się z posiekanym czosnkiem. Wybierz też te pełniejsze, krągłe białe wina.

Do gęsi w cytrynowej marynacie rewelacyjne będzie beczkowe Chardonnay. Jego elegancja oraz aromaty dymu i wanilii dodadzą gęsi rześkości.

Natomiast gęsina upieczona z jabłkami i z akcentem gałązki tymianku to zadanie dla mineralnego Rieslinga.

Dla wielu najlepsza gęsina to ta z własnoręcznie wytworzonym sosem żurawinowym. Gęsina z takim bogatym w witaminę C dodatkiem rozwinie pełnię smaku na tle Gewurztraminera. Jego słodsze i pieprzne nuty dadzą wrażenie głębokiej harmonii i sprawią, że zwykły posiłek stanie się prawdziwą ucztą.

Czy gęś pieczona pasuje do wina różowego?

Licznych zwolenników mają wina różowe. Czy jednak ich smak pasuje do mięsa pieczonej gęsi? Wina różowe są z reguły lekkie i intensywnie owocowe. Ich smak doda więc gęsi rześkości, ale trzeba uważać, by nie zostały nadmiernie przytłoczone aromatycznymi dodatkami.

Gęś pieczona w cytusach i świezych ziołach zabłyśnie w towarzystwie bułgarskiego wina na bazie Syrah - LA BELLA SYRAH ROSE. To dobrze zbalansowane wino wytrawne o soczystych aromatach porzeczek, truskawek, malin i cytrusów. Gęś wydobędzie z niego także przyjemnie orzeźwiające trawiaste nuty.

Jeśli obawiasz się, że różowe wino do gęsi okaże się zbyt subtelne, podaj je jako aperitif przed zaserwowaniem potrawy.

Jakie wino do gęsi pieczonej w winnej marynacie?

Gęś można z powodzeniem upiec w marynacie z wina. Pamiętaj jednak, by przygotowania zacząć na co najmniej dwa dni przed planowanym podaniem potrawy. Najpierw należy gęś umyć i osuszyć. Możesz ją upiec w całości, ale najlepiej odciąć kuper i szyję oraz ostrożnie oddzielić mięso od szkieletu.

Natrzyj mięso solą, pieprzem, czosnkiem i majerankiem. Przykryj i wstaw do lodówki na dobę. Kolejnym krokiem jest zalanie gęsiny czerwonym wytrawnym winem i odstawienie ponownie do przegryzienia się w chłodzie przez miniumum 24 godziny.

Po upływie tego czasu gęsina jest gotowa do wypełnienia jej farszem. Osusz ją i włóż do środka przekrojone w ćwiartki i wydrążone jabłka. Warto je wypełnić żurawiną. Wtedy pozostaje już tylko wstawić gęś do piekarnika nagrzanego do 220 stopni. Po upływie 20 minut zmniejsz temperaturę do 180 stopni. Podczas pieczenia polewaj gęś marynatą. Aromatyczna, rozpływająca się w ustach gęsina powinna być gotowa po upływie około 2 godzin.

Jakie wino do gęsi - co mówi tradycja?

Wyjątkowo dobrym czasem, by samodzielnie przekonać się jakie wino do gęsi przypadnie Wam najbardziej do gustu, jest Święto Niepodległości. W dawnych czasach piekło się gęś właśnie 11 listopada, czyli w dniu świętego Marcina.

Obyczaj jedzenia gęsi na świętego Marcina wziął się od francuskiego świętego o tym imieniu. Jak głosi legenda, gdy przyznano mu urząd biskupa, święty Marcin za wszelką cenę chciał uniknąć tej nominacji. Ukrył się więc w szopie pełnej gęsi. Zwierzętom nie spodobał się taki intruz i podniosły wrzawę, zdradzając jego kryjówkę. Na pamiątkę tego zdarzenia jesienią każdego roku pija się młode, świeżo przefermentowane wino w towarzystwie upieczonej gęsi. Ci, którzy chcieliby zasmakować połączenia najbliższego oryginałowi, powinni zatem do gęsi podać czerwone wina Beaujolais Nouveau, zwłaszcza że ich premiera przypada właśnie w tym czasie.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj