Jakie wino pasuje do królika?

Kategoria: Winne porady Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 2162

Królik stosunkowo rzadko widnieje w polskim menu, chociaż to zdrowe, chude i łatwe w przyrządzeniu mięso. Co więcej, dania z królikiem w roli głównej mogą wiele zyskać na połączeniu z odpowiednim winem. Przekonaj się, jakie wino wydobędzie z tej potrawy to, co najlepsze.

Czym się kierować przy wyborze wina do królika?

Królika zalicza się do mięs białych, chudych i miękkich. Dlatego co do zasady wino do niego powinno być również lekkie i soczyste. Jednocześnie królik posiada wyrazisty aromat, stąd dobór wina powinien uwzględniać bogaty bukiet, który nie zginie na tle potrawy.

Poszukiwania warto zacząć od białych win owocowych lub subtelnych czerwonych. Wiele z pożądanych cech znajdziemy również w winie różowym.

Zadbaj o to, by wino nie było zbyt kwaskowate i unikaj win musujących oraz słodkich.

Jakie wino do królika podać w zależności od sposobu jego przygotowania?

Dobór wina do królika zależy przede wszystkim od metody jego przyrządzenia. Królika można przygotować na wiele sposobów, najczęściej spotykany jest królik pieczony lub duszony. Można też z powodzeniem kawałki królika wykorzystać do ugotowania rosołu lub gulaszu. Nie zaleca się natomiast jego smażenia.

Wino rzadko idzie w parze z zupą, ale w każdym pozostałym przypadku królik zyska na sąsiedztwie alkoholu. I to na każdym kulinarnym etapie - wino do królika stanowi fantastyczną marynatę, niezastąpiony składnik sosu oraz doborowe towarzystwo do spożywania gotowego posiłku.

Królik z piekarnika może być odrobinę suchy i twardy, dlatego zadaniem wina jest dodanie mu soczystości. Przy czerwonym winie zwróć uwagę na delikatne czerwone szczepy, jak Pinot Noir, Zweigelt. Ciekawie się prezentują w tym zestawieniu także świeże wina różowe.

Natomiast królik w sosie śmietanowym dobrze się komponuje z białymi winami beczkowymi. Idealnym partnerem do takiej cięższej oprawy będzie dobrze zbudowane Chardonnay o maślanych nutach, Pinot Grigio oraz Gruner Veltliner.

Jeśli zaś do królika wolisz ciemny sos, to sięgnij po butelkę wytrawnego czerwonego wina typu Carmenere (ale nie beczkowego) czy Cabernet Franc.

Co ważne, jeżeli do przyrządzenia sosu lub marynowania królika używasz wina, to ten sam jego rodzaj powinieneś wlać później do kieliszka.

Wreszcie, do pasztetu z królika otwórz butelkę delikatnego czerwonego wina jak Garnacha. Jego waniliowe wykończenie dodaje łagodności intensywnie owocowemu bukietowi wina.

Jakie wino czerwone wybrać do królika?

Wśród delikatnych win czerwonych dobrym typem będzie FRANK ZWEIGELT 1LWino wytrawne o bardzo ciekawym, złożonym bukiecie owoców leśnych, mokrej trawy i drewna doda Twojej potrawie głębi smaku. Pochodzące z winnicy o sekretach produkcji przekazywanych z pokolenia na pokolenie, to wino nawet najprostszy posiłek zamieni w ucztę dla zmysłów.

Równie dobry efekt osiągniesz za pomocą organicznego TREVISANA BIO CABERNET SAUVIGNON. Ten wytrawny włoski przysmak to wyważona kompozycja jeżyn, wiśni i świeżych ziół. Zbyt mdłemu królikowi doda pazura finisz z pikanterią zielonego pieprzu. Jego aksamitna tekstura i łagodne taniny tworzą czerwone wino wprost stworzone do celebracji posiłku w gronie najbliższych.

Chociaż wina czerwone najczęściej pija się w temperaturze od 16 do 18 stopnii, to te mocno owocowe zyskują na krótkim schłodzeniu przed podaniem. W ten sposób wydobywa się z nich świeżość i soczystość.

Jakie wino białe podać do królika?

Do marynaty nadają się przede wszystkim wina białe z cytrusowymi i ziołowymi akcentami jak Gruner Veltliner.

W tej roli zabłyśnie austriacki FRANK GRÜNER VELTLINER, a litrowa butelka to świetne rozwiązanie, by wina starczyło zarówno do marynaty, jak i do rozlania do kieliszków. Ten elegancki trunek powstał w winnicy o 300-letniej tradycji. Perfekcyjny smak to zasługa doskonałej gleby, sprzyjającego klimatu, jakościowych winorośli i doświadczonych winiarzy.

Aromatyczny bukiet tego wina doda królikowi głębi, przeprowadzając cię przez pełną paletę wrażeń: od akcentów mineralnych przez jabłkowo-cytrusowe aż po mango z białym pieprzem.

Jakie wino różowe idzie w parze z królikiem?

Świetną propozycję do królika znajdziemy wśród win Nowej Zelandii. Tamtejsze THE NEW LAND SAUVIGNON BLUSH zachwyca zbalansowanym bukietem dojrzałych owoców cytrusowych i tropikalnych kwiatów. Wyjątkowo delikatne, a jednocześnie mocno aromatyczne wino dobrze podkreśli mięso królika, ale go nie przytłoczy.

Upieczonemu królikowi doda też soczystości włoskie IL MAESTRO ROSE. Jego miękkie taniny, bogata struktura i orzeźwiający smak czerwonych owoców zbudują piękną oprawę nawet dla najprościej przyrządzonego królika.

Jak zrobić marynatę do królika z winem?

Jeśli lubisz kruche, świeże mięso, rozwiązaniem może być królik duszony w winie. Najlepiej włożyć go do białego wytrawnego wina na kilka godzin przed rozpoczęciem gotowania.

Marynata do królika z białego wina doda mięsu soczystości i miękkości. Takie przygotowanie królika zajmuje nieco więcej czasu, ale efektem będzie rozpływające się w ustach, wyborne mięso. Opłukanego i podzielonego na części królika zalej wyciśniętym sokiem z cytryny i białym winem wytrawnym.

Dodaj rozgniecione ząbki czosnku, pokrojoną w drobną kostkę cebulę, skórkę cytrynową i natkę pietruszki. Odstaw na co najmniej trzy godziny do lodówki, żeby królik mógł się „przegryźć”. Następnie wystarczy królika oprószyć solą oraz zmielonym pieprzem, rozsmarować dwie łyżki oliwy na rozgrzanej patelni i usmażyć na złoto. Jednocześnie w osobnym garnku zagotuj marynatę. Kiedy królik będzie już złocisty, przełóż go z powrotem do marynaty i duś pod przykryciem na małym ogniu przez około 45 minut. Po upływie tego czasu królik powinien być mięciutki oraz nasycony smakiem. Do królika duszonego w białym winie i ziołach pasuje podanie go wraz z pieczonymi ziemniakami i surówką z buraczków.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj