Jakie wino do łososia?

Kategoria: Z czym do wina Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 1330

Łososia można przyrządzić na wiele przepysznych sposobów, a każdy z nich wymaga innego wina na stole. Przekonaj się, jakie wino do ryby łosoś sprawdzi się najlepiej.

Białe wino do łososia

Wino do ryby to zwykle trunek ze szczepów białych o świeżym, cytrusowym bukiecie. Jednak łosoś to nietypowa ryba, ponieważ zawiera znaczącą ilość tłuszczu. Aby trunek mógł sprostać przyrządzonej na łososiu potrawie, potrzebuje być równie wyrazisty. Dlatego optymalne wino do łososia to krągłe, beczkowe Chardonnay. Wraz z dojrzewaniem Chardonnay nabiera kremowych, maślanych i waniliowych nut, które idealnie zrównoważą łososia.

Przykładem takiego alkoholu jest ekologiczne HUMO BLANCO Chardonnay z Chile. Ten niewielki kraj to jeden z najbardziej liczących się producentów wina w Nowym Świecie za sprawą stabilnego, sprzyjającego winorośli klimatu. Trzy miesiące w beczce wystarczyły, by mocno aromatyczny bukiet zabrał nas w podróż od soczystych gruszek przez pieczone jabłka aż po dębowo-waniliową końcówkę. Podobnie zachwycają doznania smakowe, wykończone przyjemną maślaną słodyczą.

Uniwersalnym winem do łososia jest też niewątpliwie szampan – doskonale rozbudzi apetyt przed posiłkiem, a w jego trakcie doda łososiowi lekkości i zapobiegnie ociężałości po zakończeniu biesiady. Specjalną okazję podkreśli CLAUDE BARON Saphir Champagne Cuvee Brut, czyli elegancki, wytrawny trunek o orzeźwiającym aromacie białych owoców.

Czerwone wino do łososia – czy pasuje?

Czerwone wino może zaskakiwać jako akompaniament do ryby, jednak łosoś lubi się z lekkimi, mniej tanicznymi odmianami typu Syrah albo Pinot Noir. Takie wino to szczególnie dobry pomysł do sushi z łososiem. W tym przypadku zdecydowanie postaw na trunki wytrawne lub półwytrawne.

CHEMIN DE LA PINÈDE Rouge to perfekcyjnie dobrana kompozycja Syrah i Grenache. Zachwyca zwłaszcza ogromną soczystością, która rozlewa się po podniebieniu, pozostawiając po sobie rozkosznie owocowy posmak ze świeżym, ziołowym akcentem.

Dobre wino do łososia a sposób jego przyrządzenia

Łososia często można spotkać w daniach azjatyckich jak łosoś teriyaki. W takim przypadku najlepiej sięgnąć po mocno aromatyczne białe wino w stylu Gewurztraminera czy Rieslinga. Rewelacyjny kontrast zapewnia rybie w glazurze również półwytrawne Moscato jak AMATISTA Al Mar Moscatel De Alexandria.

Popularne jest też sushi z łososiem, do którego polecamy sączyć Chablisa, alzackiego Rieslinga, a nawet Pinot Noir.

Do wędzonego łososia warto wypróbować wino musujące, zarówno klasyczne białe jak i różowe. Na pewno nie zawiedzie hiszpańska Cava czy Sauvignon Blanc Sparkling. Dobrym pomysłem jest również portugalskie PORTA REI Vinho Verde Rose DOC o przywodzących na myśl wakacje akcentach lemoniady, malin i róży. Tym, którzy nie przepadają za bąbelkami, polecamy natomiast Pinot Gris. Inną azjatycką propozycją jest łosoś tandoori, czyli w przyprawach indyjskich. W takiej wersji potrzebuje on pełnego, aromatycznego Rieslinga czy znów Pinot Gris.

Pieczony łosoś w kremowym sosie to z kolei zadanie dla bogatego, starzonego wina z białych szczepów w rodzaju już wspomnianego Chardonnay.

Łosoś ze szpinakiem powinien być zestawiony z winem o zielonych nutach – tu prym wiodą Sauvignon Blanc oraz Verdejo. Wszystkie te warunki spełnia ekologiczne EL CARLINO BIO Verdejo.

Łosoś z grilla albo smażony może być połączony z Pinot Noir czy Merlotem, które sprawią, że danie wyda się mniej tłuste. Ci, którzy preferują wino schłodzone, powinni wlać do kieliszka kalifornijskie Chardonnay albo Rieslinga.

Ceviche lub tatar z łososia to surowa sałatka obficie skropiona sokiem z cytryny, dlatego i w winie powinny się znaleźć cytrusowe nuty. W tej roli zabłyśnie TorrontesSoave albo Albarino.

Rzadziej spotykanym w Polsce, chociaż wartym dłuższego przyrządzenia, jest łosoś w cieście. Tu wyśmienicie zagrają nuty tostowe, a zatem spisze się szampan. Do bardziej codziennego obiadu czy kolacji podalibyśmy kupaż Viogniera i Chardonnay - JP CHENET Reserve Chardonnay Viognier.

Wreszcie, przy gulaszu z łososia postawilibyśmy na Zinfandela. Pikantna końcówka kalifornijskiego ZINGLED OUT Zinfandel idealnie wpisuje się w wędzone, ostrzejsze klimaty tak przygotowanej ryby.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj