Jakie są różnice między winem półwytrawnym a półsłodkim?
Wino półsłodkie a półwytrawne - na czym polega różnica?
Czy wiesz, czym się różni wino wytrawne od półwytrawnego? Jakie cechy ma słodsza wersja tych trunków i z czym można ją podawać? Dziś przybliżymy Ci najważniejsze informacje na temat win półsłodkich i półwytrawnych. Dowiedz się, jak je od siebie odróżnić oraz z czym pić, aby idealnie podkreślały smak dania.
Czym różni się wino półsłodkie od półwytrawnego?
Czy z Twoich ust padło kiedyś pytanie, czym się różni wino półwytrawne a półsłodkie? Odpowiedź jest dość prosta i skupia się wokół smaku. Różnica między winem półsłodkim i półwytrawnym tkwi w poziomie cukru resztkowego. Aby to zrozumieć, należy wyjaśnić dwa pojęcia: zawartość cukru oraz poziom cukru resztkowego.
Zawartość cukru wskazuje na naturalny poziom cukrów występujących w winogronach i jest mierzona w wyciśniętym moszczu. Z kolei cukier resztkowy odnosi się do ilości, która pozostała w winie po zakończeniu procesu fermentacji, czyli przemiany cukrów w alkohol.
Jednak różnica w smaku wina półwytrawnego a półsłodkiego może okazać się mało wyczuwalna. Niektóre propozycje "semi-sweet" są bardzo słodkie, niemal likierowe. Często zdarzają się też odwrotne sytuacje. Pijąc półwytrawny rodzaj wina, okazuje się, że ma ono w sobie słodycz. Wynika ona z dojrzałości zbieranych winogron albo dojrzewania w beczkach, które nadaje dodatkowe aromaty (np. karmel lub cynamon).
Podział win pod względem stopnia wytrawności
Wina można podzielić na kilka kategorii w zależności od zawartości cukru resztkowego pozostałego po fermentacji. Najpopularniejszy podział obejmuje następujące grupy:
Wino wytrawne - to wino zawiera cukier na minimalnym poziomie do 4 g/l, lub 9 g/l, jeżeli kwasowość całkowita jest co najmniej o 2 g/l niższa.
Wino półwytrawne - popularne wino półwytrawne zawiera cukier resztkowy na poziomie do 12 g/l. Chyba że kwasowość całkowita wyrażana w gramach kwasu winowego na litr jest co najmniej o 10 g/l niższa. Wtedy poziom cukru jest na poziomie nawet 18 g/l.
Wino półsłodkie - zawartość cukru resztkowego w tym rodzaju wina waha się między 12 lub 18 a 45 gramów na litr.
Wino słodkie - ta kategoria wina zawiera cukier resztkowy na poziomie od 45 g/l wzwyż.
Warto pamiętać, że różnica między winem wytrawnym a półwytrawnym jest nieznaczna. Często można nie rozpoznać danego trunku podczas degustacji. Natomiast wino półwytrawne a półsłodkie to ogromna przepaść pod względem zawartości cukru. Te pierwsze są lżejsze i bardziej kwaskowe. Przykładem półwytrawnego wina, które zaskakuje swoją rześkością i subtelnym zapachem zielonych owoców jest Riesling MATYLDA MULLER.
Z czym pić wino półwytrawne?
Półwytrawne trunki z roku na rok są coraz częściej wybierane przez Polaków. Nic dziwnego - to uniwersalny wybór, który świetnie sprawdzi się w wielu sytuacjach. Wino półwytrawne idealnie spełni się również w roli aperitif. Ponadto białe wina półwytrawne, takie jak Sauvignon Blanc czy Gewürztraminer, doskonale komponują się z lżejszymi daniami i przystawkami, jak zimne przekąski, makarony czy ryby. Ich lekkość idealnie równoważy smak ostrych czy kwaśnych potraw. Z kolei czerwone półwytrawne wina stworzone zostały z myślą o grillowanych lub duszonych mięsach. Aksamitna struktura i wyczuwalne taniny zrównoważą pikantne sosy i marynatę.
Z czym pić wino półsłodkie?
Wiele osób uwielbia degustować dobre wino półsłodkie. Jednak ten rodzaj trunku jest doskonałym uzupełnieniem niektórych dań. Czerwone wina półsłodkie, takie jak Cabernet Sauvignon świetnie komponują się z deserami. Ich owocowa słodycz i bogactwo aromatów idealnie podkreśla czekoladę, lody czy kremowe musy. Ponadto perfekcyjnie pasują do deski serów. Przeciwieństwem jest półsłodkie wino białe, które rewelacyjnie współgra z owocami morza i delikatnymi rybami. Stanowi również znakomity dodatek dla indyka oraz dań w cytrusowych sosach. Podobnie jest w przypadku wina różowego półsłodkiego, które często podawane jest do lekkich potraw.
Komentarze
Obecnie nie ma żadnych komentarzy
Zostaw swój komentarz