Jak rocznik wpływa na jakość wina?

Kategoria: Winne porady Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 2844

Czy rocznik wina ma znaczenie? Czym różni się wino rocznikowe od takiego, które nie ma na etykiecie sprecyzowanego roku zbiorów? Jeśli zastanawiasz się, jak rocznik wpływa na smak i jakość wina, dobrze trafiłeś. Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące rocznika wina.

Co oznacza rocznik wina?

Rocznik wina, zwany vintage, określa rok zbiorów, z którego pochodzą wykorzystane w danym trunku winogrona. To ważne, ponieważ nawet wino od tego samego producenta, wytworzone z identycznego szczepu może w zależności od warunków pogodowych różnić się smakiem. Z reguły nawet jeśli nie wiemy, jakie warunki panowały w określonym sezonie, sam fakt umieszczenia rocznika na etykiecie jest dobrym znakiem. Nie robi się tego w przypadku win stołowych albo mieszanych.

Jak pogoda wpływa na wino?

Przede wszystkim decyduje ona o dojrzałości i soczystości winogron. Niektóre rejony są bardziej kapryśne niż inne. Różnicę można zauważyć szczególnie w bardziej wysuniętych na północ regionach: BordeauxBurgundiiSzampanii we Francji czy Veneto, Piemont, Emilia-Romania we Włoszech. Optymalna pogoda zależy od fazy rozwoju winogron. Gdy są młode, największe znaczenie odgrywa deszcz. Ważne, by zostały nawodnione, ale nazbyt obfite opady mogą przyczynić się do powstania grzybów i pleśni. Z kolei na dojrzewanie winogron najlepiej wpływają słoneczne dni z chłodnymi nocami.

Jakie informacje możemy wyczytać z rocznika wina?

Pierwszą informacją, jaką wyczytamy z rocznika jest wiek wina. Chociaż mawia się, że im wino starsze, tym lepsze, 95% światowej produkcji wina przeznaczonych jest do spożycia w ciągu 3 lat. Ten zaskakujący fakt odnosi się zarówno do win białych, jak i czerwonych. To dlatego, że wino przeznaczone do starzenia musi przebywać w określonych warunkach. Aby wina zyskiwały z upływem czasu powinny być przechowywane na leżąco, w ciemnym pomieszczeniu.

Najlepsze roczniki win włoskich

W chłodniejszych latach, winorośl włoska ma tendencję do dawania kwaśnych owoców. Taki rocznik można rozpoznać po kupażu z Cabernet Sauvignon, które łagodzi nadmierną kwasowość Sangiovese czy Merlota. W przypadku gorącego lata częściej trafimy na 100 procentowego Merlota lub Sangiovese. Za najlepsze warunki klimatyczne w ostatnich latach dla produkcji Chianti uznaje się lata 2016 (97 punktów na 100), 2013 (96 punktów), 2010 (96 punktów), 2006 (96 punktów).

Idealna pogoda do produkcji Chianti Classico panowała w 2018 roku. Z kolei szczep Barbera udał się wyjątkowo w 2003, 2011, 2016 roku. Wysoko oceniany był sezon 2010’ ze względu na chłodniejszą pogodę podczas wzrostu i czyste niebo w okolicach zbiorów. W rezultacie powstały winogrona o dobrej strukturze, z potencjałem starzenia. Z tego rocznika pochodzi Giribaldi Barbera d’Alba Caj. Czerwone, wytrawne wino dojrzewało przez 12 miesięcy w dębowych beczkach. W rezultacie Giribaldi Barbera d’Alba Caj zyskało głębię smaku, bogaty bukiet i pikantne nuty z waniliowym finiszem.

Najlepsze roczniki win francuskich

Dla szczepu Pinot Gris łaskawy był rok 2014 i 2015. Warunki pogodowe sprawiły, że winorośl z tego rocznika obrodziła w intensywne, słodkie owoce, z których z kolei powstały zbalansowane wina o zdecydowanym charakterze. Doskonałym przykładem może być Cave De Turckheim Pinot Gris Tradition. Półwytrawne białe wino zadziwia aromatami masła, śmietany z nutą dymu i akcentem miodowo-owocowym. Charakterystyczne dla tego szczepu bogactwo owocowych smaków i delikatnej kwasowości w najlepszym wydaniu.

Wino harmonijne o długim zakończeniu. Wśród Grenache absolutnym przebojem był rok 2016, zdobywając oszałamiające 99 punktów na 100 maksymalnych! Ciepłe dni i chłodniejsze noce pozwoliły winogronom nabrać soczystości, ale też zachować ich charakterystyczną kwasowość. Domaine Du Grand Plantier Côtes-Du-Rhône Rouge postanowiło połączyć GrenacheSyrah i Mourvèdre. Ten kupaż dał w rezultacie wino o mocno owocowej nucie, wyrazistej kwasowości i mocnej strukturze. Wino to jest dziełem wielokrotnie nagradzanej rodzinnej winnicy w Vedene.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj