Jak przechowywać wino

Kategoria: Parę słów o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 408

Wino jest żywe, co oznacza, że nawet po zabutelkowaniu i wysłaniu go do sklepów, nadal dojrzewa. Dlatego tak ważne jest, aby było przechowywane w odpowiednich warunkach. Tylko co to właściwie znaczy? Jaka temperatura i wilgotność służą winu? Wybierając wina do piwniczki, pamiętaj, że wbrew stereotypom, większość win wcale nie nadaje się do długiego leżakowania. Zaledwie 2% globalnej produkcji zyskuje wraz z ponad 5-letnim starzeniem. Jeśli jesteś jednym ze szczęśliwców, którzy mogą urządzić sobie domową piwniczkę, najlepiej zbudować ją z cegieł bądź kamienia. W ten sposób przestrzeń będzie mogła swobodnie „oddychać”.

Piwnica na wino – wilgotność

Poziom wilgotności powietrza w naszej piwniczce powinien wynosić między 70 a 80%. Taki poziom wilgoci zapobiega wysychaniu korka. Brak odpowiedniej wilgoci może też nadmiernie przyśpieszyć dojrzewanie wina, co negatywnie wpływa na ich jakość. Wilgoć pomieszczenia można poprawić, regularnie spryskując ściany, sklepienie oraz podłoże. Lepiej by pomieszczenie było zbyt wilgotne niż za suche.

Piwnica na wino – temperatura

Optymalna temperatura piwnicy na wino to 11 – 18 stopni C. Podczas gdy nazbyt niskie temperatury mogą doprowadzić do rozsadzenia butelki, za wysokie przyśpieszą dojrzewanie wina, nadając mu lepkie, „zaparzone” aromaty. Trzeba też uważać, by wino nie zaczęło ponownie fermentować. Dodatkowo temperaturę można dostosować do rodzaju przechowywanego wina. Wina czerwone potrzebują od 15 do 18°C. Winom białym lepiej będzie w temperaturze 10 - 15°C Różowe przechowuj w 9 -10°C, a musującym wystarczy: 6 – 9°C. Liczy się nie tylko wysokość temperatury, ale i jej niezawodność. Skoki temperatur powodują zmianę ciśnienia w butelce, wskutek czego rozszczelnia się korek. Na różnice temperatury najmniej narażona jest strona północna.

Piwnica na wino – światło

Leżakowaniu wina nie sprzyja światło - ani słoneczne, ani sztuczne. Wystawione na światło, wino może produkować związki siarki. Promienie UV powodują też pochłanianie tlenu, co może pogarszać smak i zapach wina.

Piwnica na wino – zapachy, ułożenie i dostęp powietrza

Korek wina pozwala na wymianę gazów, co oznacza, że zapachy mogą wpływać na smak wina. To jeden z powodów, dla których wina nie należy trzymać w lodówce. O doskonałe warunki do przechowywania wina niełatwo. Wino nie lubi zapachów ani przeciągów, ale potrzebuje dostępu świeżego powietrza. Wino powinno być przechowywane na leżąco. Ta metoda pozwala winu nawilżać korek, a tym samym zapobiega jego wyschnięciu i rozszczelnieniu. Wino dobrze się odnajduje w drewnianych skrzynkach, ale świetnie sprawdzą się także kamienne czy betonowe półki. Co ciekawe, czerwone wina powinny być ułożone na wyższych półkach, podczas gdy białe warto umieścić blisko ziemi.

Alternatywy dla piwnicy na wino

Gdzie przechowywać wino, jeżeli nie możemy mu zadedykować specjalnej piwniczki? Czy rozwiązaniem może być piwnica na wino w podłodze? A może wystarczy wstawić wino do lodówki? Mimo że wino jak najbardziej można schłodzić w lodówce przed podaniem, to już długotrwałe tam przechowywanie jest niewskazane. Nie tylko narażone jest na zbyt wiele zapachów, światło i drgania, ale też temperatura jest tam po prostu za niska. Najprościej kupić chłodziarkę do wina. Specjalne amortyzatory zabezpieczają w niej wino przed drganiem. Przyciemniane szyby natomiast chronią przed dostępem światła. Niektóre modele dają nawet możliwość odrębnej regulacji temperatury na poszczególnych półkach, by stworzyć optymalny mikroklimat dla różnych gatunków wina. W zależności od rozmiaru, ilości funkcji i oczywiście producenta, przedział cenowy lodówki na wino może się diametralnie różnić. Jednak wystarczy już kilkaset złotych, żeby stworzyć swoim najcenniejszym butelkom wina idealne warunki.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj