Jak prawidłowo degustować wino

Kategoria: Winne porady Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 642

Jak prawidłowo degustować wino?

Degustacja to sztuka celebracji i smakowania. Poznaj kilka sekretów, które pomogą Ci docenić jeszcze bardziej ten wyjątkowy trunek.

Jakie są zasady degustacji?

 1. Wino nalewa się najpierw paniom, osobom starszym, na samym końcu zaś gospodarzowi.
 2. Kieliszek należy trzymać za nóżkę. Należy podać wodę do płukania ust.
 3. Do wina można zaproponować niesłone krakersy albo bagietkę, ale nie powinno to być jedzenie wpływające na smak wina.
 4. Idąc na degustację, warto zrezygnować z perfum, bo ich zapach będzie wpływał na odbiór wina.
 5. Przed degustacją dobrze powstrzymać się od palenia, ponieważ tytoń również wpływa na smak wina.
 6. Jeżeli żułeś gumę miętową, przed degustacją wypłucz usta.
 7. Dojrzałe czerwone wina mogą wymagać dekantacji, czyli przelania (najlepiej nad świecą) do karafki, by napowietrzyć wino i pozbyć się osadu.

Degustację wina dzieli się na etapy, dotyczące zmysłów: wzroku, węchu i smaku. Kolor, aromat oraz smak wina mogą wskazywać na miejsce pochodzenia wina, rodzaj winogron z których je wyprodukowano oraz wiek wina.

Degustacja wizualna

Wino nalewa się do kieliszka do mniej więcej 1/3 objętości. Następnie zakręć nim lekko, a na ściance kieliszka pojawią się smużki. Ich długość świadczy o oleistości wina, a także zawartość alkoholu i cukrów. Jeśli degustujesz wino musujące, zaobserwuj, jak szybko wydostają się z niego bąbelki. Im wolniej wypływają na powierzchnię, tym szlachetniejszy trunek. Następnie, najlepiej na białym tle, zbadaj przejrzystość i odcienie wina. Kolor wina zależy głównie od jego wieku i procesu przechowywania.

Degustacja węchowa

Degustacja węchowa przebiega w trzech fazach. Najpierw powąchaj wino w nieruchomym kieliszku. Ten proces pozwala wyczuć aromaty najbardziej lotne. Po chwili krótko zakręć kieliszkiem, aby uwolnić cięższe aromaty. Na koniec intensywnie zamieszaj winem w kieliszku, żeby je napowietrzyć. Młode wina cechują tzw. zapachy pierwotne, które mogą różnić się w zależności od szczepu i ich dojrzałości. Pod wpływem dojrzewania w butelce pojawiają się zapachy wtórne, na które wpływ ma maceracja i winifikacja.

Dopiero dojrzałe wina rozwijają pełen bukiet. Na bukiet mogą składać się m.in. aromaty: kwiatów, owoców, czy przypraw. Co ciekawe, eksperci wyróżniają ponad pięćset zapachów wina, z czego tylko trzysta przypomina zapachy występujące gdzie indziej. Zapachy wina rozwijają się w porządku: najpierw kwiatowe, potem owocowe, roślinne, a następnie cięższe typu tytoń czy kawa.

Degustacja smakowa

Podczas degustacji smakowej weź do ust łyk wina, jednocześnie wciągając powietrze, by je napowietrzyć. Potrzymaj je w ustach, mieszając językiem. Spróbuj zidentyfikować zawartość cukrów, kwasów oraz garbników. Znając te elementy możemy ustalić stopień zrównoważenia wina, czyli harmonii. Przewaga garbników sprawia, że wino jest cierpkie. Istotną cechą wina jest jego „trwałość”, czyli czas, przez jaki aromat i smak wina pozostaje wyczuwalny w ustach. Im wino lepsze, tym dłuższy posmak.

Na jakie elementy zwrócić uwagę podczas degustacji smakowej?

 1. Słodkość wina Zawartość cukru w winie potrafi być kontrowersyjna. Nawet wytrawne wina o dojrzałym, owocowym smaku mogą dawać wrażenie słodyczy. Wino słodkie powinno być zrównoważone odpowiednią kwasowością.
 2. Kwasowość wina Jeden z najistotniejszych elementów wina. Wina z cieplejszych regionów winiarskich wykazują się niższą kwasowością. Kwasy we właściwej proporcji nadają winu żywość i charakter. Jednak ich nadmiar uczyni wino cierpkim.
 3. Ekstraktywność wina Ekstrakt to substancje, nadające winu ciało, smak, barwę i charakter. Wina ekstraktywne opisujemy jako ciężkie i mocne.
 4. Zawartość alkoholu Za niski poziom alkoholu powoduje, że wino nie posiada głębi.
 5. Zawartość garbników Garbniki są elementem tekstury wina, biorące się ze skórki winogron. Najwyraźniej obecne są w winach czerwonych.

Tekstura określa konsystencję, gęstość, zwartość, moc i intensywność wina.

Gdzie na Świecie odbywają się najlepsze degustacje wina?

Najpopularniejsze destynacje winiarskich degustacji na świecie to RPA, Kalifornia, ArgentynaNowa Zelandia czy Australia.

Gdzie w Europie odbywają się najlepsze degustacje wina?

Po wyjątkowe smaki nie trzeba wcale jechać daleko. Enoturystyka, czyli turystyka winiarska w Europie rozwija się przede wszystkim w Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Grecji czy na południu Francji.

Gdzie w Polsce odbywają się najlepsze degustacje wina?

Degustacje wina stają się coraz popularniejsze także w Polsce. Zagłębie winiarskie w Polsce znajduje się w okolicy Zielonej Góry. To tam Winnica Miłosz oferuje degustacje komentowane z winiarzem. Degustacja trwa od 1 do 3 godzin. Można w tym czasie spróbować czterech rodzajów wina. Winnica zaprasza na degustacje połączone z prelekcją z zakresu uprawy winorośli i winifikacji w co drugi piątek w sezonie letnim. Ci, którym do Zielonej Góry nie po drodze, mogą też zamówić wina z tej winnicy na naszej stronie i przeprowadzić degustację samodzielnie w domu.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć