Jak podawać wino – kilka praktycznych wskazówek

Kategoria: Winne porady Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 1064

Wino to niezwykle popularny trunek na całym świecie. Białe, czerwone, wytrawnepółsłodkie – rodzajów wina istnieje całe mnóstwo. Nie wyobrażamy sobie już żadnego uroczystego przyjęcia i zabawy bez dobrego wina. Jednak chcąc zaserwować ten szlachetny trunek, trzeba najpierw wiedzieć, jak go podawać? W jakich kieliszkach to robić i w jakiej temperaturze będzie smakowało idealnie?

Jakie kieliszki do wina wybrać?

Nawet najlepsze wino na świecie może sprawić zawód swoim smakiem i walorami, jeśli zostanie podane w nieodpowiednim kieliszku. Użycie odpowiedniego kształtu poprawia smak wina. Oczywiście nie ma potrzeby kupować od razu kieliszków do wszystkich rodzajów win. Najważniejsze, o czym należy pamiętać wybierając kieliszki, jest to, by nie były one za małe. Wino potrzebuje miejsca, aby uwolnić swoje aromaty i żeby możliwe było zakręcenie kieliszkiem oraz napowietrzenie znajdującego się w nim wina.

Uważać trzeba również przy myciu kieliszków do wina. Można robić to w zmywarce, ale trzeba pamiętać, aby nie zostały w nich zapachy po płynach do mycia, nieestetyczne zacieki czy ślady po materiałach, którym kieliszki były wycierane. Wszystko to może zepsuć i zaburzyć aromat wina.

W jakiej temperaturze podawać wino?

Zła temperatura wina również może negatywnie wpłynąć na jego smak. Chcąc podawać wino, należy wiedzieć, w jakiej temperaturze podawać białe wino, a w jakiej czerwone. Otóż wina białe i różowe zawsze podajemy prosto z lodówki. Mają być zimne. Wino czerwone przeważnie w temperaturze 16-18 stopni, białe 10-12 stopni, a musującesłodkie 6-8. Wino czerwone warto przed podaniem umieścić w lodówce na 15 – 20 minut. Lekkie schłodzenie doda czerwonemu winu orzeźwienia i pozwoli uniknąć niemiłych, alkoholowych skojarzeń. Pamiętajmy, że zawsze lepiej podać wino zbyt chłodne niż zbyt ciepłe.

W jakich warunkach podawać wino?

Wino koniecznie musi być podawane w dobrej atmosferze, zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Musimy być otwarci i okazać zrozumienie naszym gościom. Wtedy i wino będzie im lepiej smakowało. Przy winie nigdy nie palimy papierosów, bo ich zapach spowoduje problem z wyczuciem aromatu wina. Na przyjęciu trzeba też pamiętać o dopasowaniu odpowiedniego wina do konkretnych potraw.

Do delikatnych podajemy lekkie wino, natomiast do dań cięższych, mięsnych, z sosami czy śmietaną można już podać mocniejszy trunek. Jeśli chcemy pić różne wina podczas jednego przyjęcia, najlepiej zacząć od białego, wytrawnego, a skończyć na cięższych czerwonych i słodkich. Wina słodkie podajemy do deserów.

Ile wina polać do kieliszka?

Ilość wina, jaką powinniśmy polać, zależy od okazji. Jeśli jest to po prostu degustacja, wystarczy użyć niewielką ilość. Jednak jeśli jest to spotkanie towarzyskie czy rodzinne przyjęcie, trzeba polać więcej, ale też nie można przesadzić. Musi być możliwość zakręcenia kieliszkiem tak, by nie rozchlapać wina. Dużo więc zależy też od kształtu kieliszków. Ile wina przewidzieć dla jednej osoby? Najbezpieczniej założyć ½ butelki na osobę. W sklepie natomiast warto zapytać o możliwość zwrotu nieotwartych butelek w razie, gdyby zostały.

Jak otwierać wino?

W restauracjach są określone zasady, które w domu nie są koniecznością. Warto pamiętać jednak o pewnych kwestiach związanych z otwierania win. Przede wszystkim pamiętajmy, że huk korka przy otwieraniu wina może zostać uznany za nieelegancki. Wino otwieramy korkociągiem, którego nie wkręcamy do końca, by nie przedziurawić korka. Po otwarciu zawsze sprawdźmy korek. Jeśli jest wilgotny, ma podejrzany zapach lub budzi inne wątpliwości, skosztujmy najpierw wina sami, aby nie sprawić gościom niemiłej niespodzianki.

Jak podawać grzane wino?

Grzane wino, czyli tak zwany grzaniec najlepiej podawać w naczyniach, które pozwolą jak najdłużej utrzymać temperaturę napoju. Mogą to być gliniane kubki lub kufle albo termiczne szklanki czy kieliszki.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj