Jak nalewać wino do kieliszka? Zasady savoir-vivre

Kategoria: Winne porady Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 85

Jak nalewać wino? Winiarskie savoir-vivre

Serwowanie wina to sztuka, która łączy technikę, tradycję i kulturę. Sommelierzy i miłośnicy tego trunku od lat stosują zasady, które wzbogacają degustację. Poznaj tajemnice winiarskiego savoir-vivre — począwszy od otwarcia butelki, po zapewnienie odpowiednich proporcji. Dowiedz się, ile wlać wina do kieliszka, aby wydobyć z niego głębię aromatu!

Serwowanie wina — to musisz wiedzieć!

Przed rozpoczęciem serwowania wina warto zadbać o kilka kwestii. Zacznijmy od właściwej temperatury trunku, która ma istotny wpływ na smak i aromat. Białe wina powinno podawać się schłodzone (około 10-12°C). Natomiast czerwone osiągają swój pełen potencjał smakowy w temperaturze około 16-18°C. 

Kolejny etap to otwieranie butelki. Wina z białych szczepów nie potrzebują długiego kontaktu z powietrzem. Wystarczy otworzyć je kilkanaście minut przed podaniem. W przypadku czerwonych odmian, które długo dojrzewają (np. Villa Poggio Salvi) wskazane jest wyjęcie korka przynajmniej godzinę wcześniej. Po otworzeniu wina należy dokładnie ściągnąć folię zabezpieczającą i upewnić się, czy trunek nie jest popsuty. Następnie należy dobrać odpowiednie kieliszki. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Jak podawać wino przy gościach?

Opanowanie zasad savoir-vivre nalewania wina jest szczególnie przydatne w pracy sommeliera i kelnera. Mimo to każdy może poznać techniki podawania tego trunku.

 Jak wygląda proces serwowania wina? Butelkę trzeba trzymać za jej dolną część. Gdy chwycisz ją za wysoko, temperatura wina stanie się wyższa. Ponadto etykieta powinna być prezentowana w stronę gościa. To ułatwia proces wybierania rocznika i gatunku. Przed nalaniem warto też wytrzeć szyjkę butelki materiałową serwetką. To pozwoli uniknąć kropli wina na obrusie i pozytywnie wpłynie na estetykę podania.

Savoir-vivre dokładnie wyjaśnia, jak i ile wina leje się do kieliszka. Podstawą jest trzymanie butelki w powietrzu, zamiast opierania ją o stół lub szkło. Dzięki temu uniknie się nieczystości lub stłuczeń. Nalewanie powinno rozpoczynać się od osoby zamawiającej wino. Trzeba też pamiętać, aby podchodzić od prawej strony gościa, ponieważ tam stoi kieliszek. Kolejną zasadą savoir-vivre nalewania wina jest jego ilość. Nie ważne ile zostało w butelce — tutaj należy skupić się na kieliszkach. Do wyższego rodzaju szkła odruchowo leje się więcej. Dlatego warto koncentrować się na wyłapaniu najszerszego punktu kielicha. Dokładna informacja, ile wina wlać do kieliszka zależy od rodzaju wina i wielkości szkła.

Ile wlać wina do kieliszka?

Wielkość i pojemność kieliszka odgrywają kluczową rolę w serwowaniu wina. Zastanawiasz się, jak podać wino, aby zapewnić możliwie najlepsze doświadczenia smakowe? Najważniejsze jest zapewnienie przestrzeni w kielichu. Dlatego nigdy nie powinno się dolewać wina do pełna. Przyjmuje się, że jedna porcja trunku wynosi około 150 mililitrów. Serwując wino w standardowym kieliszku o pojemności 300 mililitrów, zapełni się go prawie do połowy. Warto wspomnieć, że klasyczna butelka ma pojemność 750 mililitrów. To oznacza, że zawiera mniej więcej pięć porcji wina.

Jeśli nie wiesz, ile nalewać wina do kieliszka, możesz też wziąć pod uwagę rodzaj spotkania. Na przyjęciach lub w restauracji wystarczy klasyczne 150 mililitrów. Na domowej imprezie dopuszczalne jest przekroczenie tej wartości. Choć według winnego savoir-vivre powinno podać się maksymalnie 3/5 wysokości kielicha. Inne zasady tyczą się toastów lub profesjonalnych degustacji. Tutaj odpowiednią ilością będzie około 75 mililitrów, czyli pół porcji. 

Ile wlać czerwonego wina do kieliszka?

Czerwone wino jest jednym z najczęściej spożywanych alkoholi na świecie. Znane ze swojej głębokiej barwy i złożonych aromatów potrafi zachwycić każdego. Dlatego przed jego degustacją warto poznać zasady, jak podawać czerwone wino? 

Zgodnie z zaleceniami ekspertów, do kieliszka należy nalać około 1/3 jego objętości. To ilość, która pozwala rozwinąć odmianom pełnię swojego bukietu. Ponadto umożliwia swobodne machanie kieliszkiem, co dodatkowo uwydatnia aromaty. Ta metoda jest najbardziej zauważalna, gdy mamy do czynienia ze szkłem dopasowanym do niektórych szczepów. 

Kieliszki do Pinot Noir czy Cabernet Sauvignon są dość wysokie i szerokie. Natomiast nalewając tyle samo wina do mniejszego, standardowego szkła, może ono zapełnić prawie połowę objętości.

Ile wlać białego wina do kieliszka?

Białe wino, o lekkiej konsystencji i subtelnych aromatach, wymaga bardziej delikatnego podejścia. Tak jak w przypadku czerwonych odmian, ile wina wlewa się do kieliszka, zależy od rodzaju szkła. W większych i szerszych, idealnych do gatunków takich jak Chardonnay, wystarczy nalać mniej niż połowę objętości. Dzięki temu trunek ma wystarczająco miejsca na rozwinięcie swoich złożonych smaków. A ile leje się wina do kieliszka standardowego, który jest mniejszy i węższy? Nieco ponad połowę jego wysokości, około 3/5 kielicha. Te proporcje pozwalają na równowagę pomiędzy intensywnością smaku a możliwością oddychania trunku w kieliszku. Białe szczepy są delikatniejsze i nawet subtelne różnice w nalewaniu wina mają duże znaczenie.

Savoir-vivre nalewania wina — podsumowanie

Nalewanie wina to nie tylko zbiór reguł, ale też sztuka, której warto się nauczyć. Zapoznając się z winiarskim savoir-vivre sprawisz, że nawet domowa degustacja stanie się wyjątkowym doświadczeniem. Opanowanie temperatury, precyzyjne otwieranie butelki, eleganckie trzymanie i nalanie odpowiedniej ilości do kieliszków to główne elementy, które tworzą niezapomniany rytuał. Bez względu na okazję, znajomość zasad serwowania wina pozwala czerpać pełnię smaku z ulubionego trunku. Dzięki temu unikniesz towarzyskiej gafy i zaskoczysz gości znajomością etykiety.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj