Jak działa wino na trawienie?

Kategoria: Ciekawostki o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 5452

Wszyscy znamy to uczucie ociężałości po sytym posiłku. Warto wtedy wziąć przykład z Francuzów i sięgnąć po kieliszek wina. Jakie wino na trawienie sprawdzi się najlepiej?

Wino na trawienie – jak to działa?

Wino oddziałuje na układ trawienny na kilka istotnych sposobów. Po pierwsze, pobudza do wzmożonej pracy gruczoły trawienne, a tym samym ułatwia trawienie ciężkostrawnych dań, szczególnie tłustych mięs. Obecne w nim garbniki osłaniają błonę śluzową żołądka i zapobiegają nadmiernej produkcji kwasu solnego. Co więcej, dbając o różnorodną, bogatą florę bakteryjną w żołądku, jednocześnie niweluje szkodliwe bakterie z układu pokarmowego. Nie należy też zapominać o tym, że stymuluje perystaltykę jelit.

Wino dobre na trawienie według naukowców

W 2019 roku zespół naukowców z King's College London przeprowadził zakrojone na szeroką skalę badania nad wpływem czerwonego wina na układ trawienny. Przetestowano 916 par bliźniaczek z zarówno europejskich krajów, jak i z USA. Eksperyment miał na celu zmierzenie efektów wina, a także innych rodzajów alkoholu na mikrobiom jelitowy. Okazało się, że osoby, które konsumowały wino miały bogatszą mikroflorę bateryjną jelit niż ci, którzy preferowali inne alkohole. To ważne, bo im większa różnorodność mikrobów, tym sprawniejsze funkcjonowanie układu trawiennego, a przy okazji także większa odporność.

Od dawna wiadomo też, że to właśnie wino stoi za tzw. „francuskim paradoksem”. Jego spożyciem do posiłków tłumaczy się fakt, że pomimo diety obfitującej w tłuszcze, Francuzi wyjątkowo rzadko cierpią z powodu chorób serca. U źródeł tego zjawiska są polifenole, które pobudzają krążenie krwi, obniżają cholesterol, a także niwelują ryzyko zakrzepicy czy miażdżycy. Są także dowody na to, że kieliszek wina dziennie korzystnie wpływa na przemianę białek, tłuszczów i cukrów. Zbawienny wpływ na układ trawienny to tylko jedna z wielu zdrowotnych korzyści wina, zwłaszcza czerwonego wytrawnego.

Wytrawne wino na trawienie

Osobom dbającym o zdrowie szczególnie polecane są szczepy o wysokiej zawartości garbników jak Nebbiolo, Cabernet Sauvignon czy Tempranillo. Warto postawić w pierwszej kolejności na wina organiczne. EL CARLINO Bio Tempranillo to hiszpański ekologiczny trunek o bogatym bukiecie soczystych malin, truskawek i korzennych przypraw. Owocowa rześkość w połączeniu z naturalną delikatną słodyczą to idealne dopełnienie każdego posiłku. W jego towarzystwie łatwiej strawisz mięso i żółte sery. Jednak nie tylko czerwone wino może być pomocne podczas uczty.

Ze względu na wysoką kwasowość, białe wino sprzyja trawieniu ryb i owoców morza. Białe szczepy o wyraźnej kwasowości, które pomogą Ci strawić nawet najcięższą rybę to Grüner Veltliner, Chardonnay, zwłaszcza Chablis i oczywiście niezawodny Riesling. Ciekawą propozycją jest austriackie Weingut Frank Grüner Veltliner Kalk & Loess. Jego wybitność jest efektem trzech wieków winiarskiej tradycji. Pasja do wina łączy się tu też ze sprzyjającymi warunkami. Bogata w wapno gleba zapewnia temu trunkowi głęboki smak i charakter. Intensywnie owocowy bukiet zapewnia świeżość po każdym łyku. Całości dopełnia kremowy posmak.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj