Jak dobrać kieliszek do wina?

Kategoria: Winne porady Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 3608

Ile ml ma kieliszek wina?

Pojemność kieliszka wina waha się pomiędzy 120 a nawet ponad 800 ml. Standardowy kieliszek wina to około 250 ml, a typowa porcja to 150 ml. W restauracjach najczęściej podaje się pojemność w cl, czyli centylitrach, zamiast w ml. Co ciekawe, drinki i piwo mierzy się w ml, ale już wino w cl. Na butelce też jest często określenie 75cl zamiast 750ml, czy 0,75l.

Jak się powinno trzymać kieliszek do wina?

Kieliszek do wina uchwyć za nóżkę, ponieważ trzymanie kieliszka za czaszę niepotrzebnie ogrzewa trunek. Bez względu na to, czy jest to wino białe, czerwone, czy różowe, serwować się je powinno w temperaturach zasugerowanych przez producenta i nie zaleca się jego ocieplania dłonią.

Jaki kieliszek pasuje do wina czerwonego?

Czerwone wino lubi duże kieliszki z szeroką czaszą. Chodzi o to, by wino lepiej "oddychało". Im szerszy obwód kieliszka, tym większa powierzchnia wina uwalnia niuanse smaków i aromatów. Z zasady im starsze wino, tym szersza powinna być czasza kieliszka. Wino czerwone napełnia się do ok.1/3 pojemności kieliszka.

Jaki kieliszek pasuje do wina białego?

Do białego wina lepiej sprawdzą się węższe i wyższe kieliszki. Taki kształt pomaga zachować temperaturę wina, a także skumulować aromaty.

Jaki kieliszek pasuje do wina różowego?

Wino różowe pija się schłodzone, dlatego najlepiej podać je w dość wąskich kieliszkach. Taka forma sprawi, że niewielka powierzchnia styku wina z powietrzem spowolni ocieplanie się napoju. Z drugiej strony zawartość czerwonych gron w winie domaga się dostępu tlenu, więc są to kieliszki nieco szersze od tych do wina białego. Jeśli zależy Ci na prezentacji, do wina różowego dobierz też kieliszki z cienkiego szkła, które pozwolą na grę światła z piękną barwą wina i wydobędą z niego paletę odcieni.

Jaki kieliszek pasuje do wina musującego?

Szampana lub inne wino musujące podaj w wysokich, wąskich kieliszkach. W ten sposób nie tylko zostanie utrzymana niska temperatura wina, ale też wino będzie dłużej musowało w kieliszku. Taki kieliszek nazywamy flute.

Jaki kieliszek pasuje do win deserowych?

Kieliszek do win deserowych jest najmniejszy spośród kieliszków do wina. Wąski kielich zwęża się ku górze co sprawia, że alkohol nie ulatnia się zbyt szybko. Wina deserowe są bardzo słodkie i nasycone smakiem i alkoholem, dlatego drobny kieliszek pozwoli na degustację bez poczucia ciężkości czy senności.

Kiedy można użyć plastikowych kieliszków?

Plastikowe kieliszki nie są oznaką szyku, ale są sytuacje, w których doskonale się sprawdzą. Stanowią praktyczne, lekkie i nietłukące rozwiązanie na piknik. Plastikowych kieliszków użyj również, gdy relaksujesz się przy basenie czy w jacuzzi. Stłuczone szkło w takich warunkach mogłoby narobić wiele szkody, dlatego warto odłożyć estetyczne wątpliwości na bok. Plastikowymi kieliszkami zainteresuj się też w wypadku większej nieformalnej imprezy. Jeśli nie wydajesz na co dzień przyjęć i nie masz skąd pożyczyć dużej ilości kieliszków, plastikowa wersja jest niedrogą alternatywą i nie będzie Ci szkoda, gdy w tłumie ktoś potrąci kieliszek.

A może grawerowane kieliszki?

Grawerowane kieliszki to dobry pomysł na prezent lub uczczenie specjalnej okazji. Zastanawiasz się, jaki podarunek dobrać do wina, by po jego wypiciu pozostało coś trwałego? Grawerowane kieliszki pozwolą na spersonalizowany gest. Data ślubu, imiona młodej pary, a może krótkie życzenia? Romantykom spodoba się pomysł współrzędnych geograficznych miejsca, w którym zakochani spotkali się po raz pierwszy.

Plusy i minusy czarnych kieliszków do wina

Dla lubiących się wyróżniać, ciekawą propozycją są czarne kieliszki do wina. Nadają kolacji wyjątkowy klimat, a winu intrygującą głębię. Jednak wino lubi grać ze światłem i dla wielu barwa wina jest nieodłączną częścią smaku i aromatu. Dlatego jeśli planujesz podać wino dobrej jakości albo spodziewasz się koneserów wina na kolacji, postaw raczej na tradycyjne szkło.

Czy nadal pija się wino z kieliszków kryształowych?

Jeżeli szukasz kieliszków wpadających w oko, ale bez tracenia na grze światła z barwą wina, wypróbuj raczej kieliszki kryształowe. Szkło kryształowe rozszczepia światło, co doda ich zawartości głębokich refleksów. Dawniej można je było znaleźć w większości domów, dziś jednak stanowią rzadkość. Nie tylko z powodu wyższej ceny od wyrobów szklanych, ale też dlatego, że sztuka ręcznego szlifowania kryształów powoli zanika. Kieliszki do wina mogą być ozdobą, wyjątkowym prezentem, ale przede wszystkim powinny wydobywać z wina to, co najlepsze.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć