Jak czytać etykiety win?

Kategoria: Winne porady Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 2967

Wybór dobrego wina nie jest łatwy. Nie tylko od mnogości opcji można dostać zawrotów głowy, ale też często etykiety nie ułatwiają podjęcia decyzji, skupiając się na efektownym designie bardziej niż na czytelności kluczowych informacji. Pomagamy więc rozszyfrować najważniejsze elementy każdej etykiety.

Jakie informacje są umieszczane na etykiecie wina?

  • Nazwa wina – może zawierać wskazówki dotyczące apelacji, szczepu lub kupażu, czyli mieszanki kilku gatunków. Trunek, który powstał z więcej niż jednej odmiany powinien być oznaczony słowem cuveé.
  • Apelacja, czyli zastrzeżone miejsce pochodzenia wina. We Francji jest to AOC albo AOP, we Włoszech DOC lub DOCG, a w Hiszpanii DO czy DOCa, przy czym DOCG jest lepsze niż DOC, a DOCa od samego DO. To dlatego, że w uproszczeniu żeby otrzymać tę dodatkową literę w skrócie wino musi spełniać dodatkowe wymogi. Apelacja to dobry znak, jeśli szukamy jakościowego wina. Wiąże się z gwarancją trunku pochodzącego z najpopularniejszych regionów.
  • Rocznik - datę podaje się tylko wtedy, gdy wino zostało zrobione ze zbioru z jednego sezonu, co zwykle oznacza dobry rocznik. Słabsze winogrona często są mieszane. Rocznika nie znajdziemy także w przypadku win stołowych. Warto też pamiętać, że wbrew obiegowej opinii większość win dostępnych na rynku powinna być wypita w ciągu około trzech lat. Wina, które im starsze, tym lepiej smakują, powinny być przechowywane w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu, dlatego raczej nie znajdziemy ich w supermarkecie.
  • Zawartość alkoholu – tu także znajdziemy wskazówki odnośnie jakości trunku. Wysoki poziom alkoholu wpływa na jego esencjonalność, wyrazistość, czy bogactwo aromatów. Zalecana zawartość alkoholu oscyluje pomiędzy 12 a 14,9 % obj.
  • Smak wina – z reguły wina wytrawne uznawane są za wyższej jakości, podczas gdy dosładza się winogrona przeciętnej jakości. Etykiety nie zawsze są tłumaczone, dlatego jeśli kupujesz wino francuskie, brut i sec oznaczają wytrawne, demi-sec półwytrawne, moelleux półsłodkie, a doux czy liquoreux to wino słodkie. Z kolei w Hiszpanii wino od wytrawnego do słodkiego to: seco, semi-seco, lieblich, dulce. Podobnie brzmią te określenia po włosku: secco, aboccato, amabile, dolce. W przypadku win niemieckich możemy się spotkać z określeniem trocken dla wytrawnego trunku, halbtrocken to półwytrawne, mild półsłodkie, a suss słodkie.

Czasami można też znaleźć na etykiecie wiadomość o tym, do czego podawać dane wino. Warto się stosować do zaleceń temperatury serwowania, bo nawet jeśli kupimy najlepsze wino, ale podamy je zbyt ciepłe, trunek straci na smaku i aromacie. Zwróć uwagę również na informację, czy wino butelkowano w winnicy czy dopiero przez importera. Zdarza się, że wino butelkowane jest po przywiezieniu go do kraju docelowego i dystrybutor ma prawny obowiązek poinformowania o takim fakcie na butelce.

Jak rozpoznać dobre wino?

Jeśli na butelce dostrzeżemy któreś z poniższych określeń, to wino jest godne uwagi:

  • Classico – odnosi się do win włoskich i świadczy o tym, że winogrona pochodzą z parceli winnicy, na których panują najlepsze warunki.
  • Supérieur, superiore – takie wino zawiera wyższy procent alkoholu i świadczy o starannym wykonaniu.
  • Reserva, riserva - określenia te odnoszą się do dojrzewania w beczkach, a w przypadku win hiszpańskich także leżakowania w butelkach. Chociaż starsze wino nie musi oznaczać lepsze to wina te wymagają dodatkowej pracy, a tę zwykle dedykuje się winogronom wyższej jakości.

Jak kupować wino online?

Chociaż kupując wino w sieci, nie możemy z bliska przyjrzeć się etykiecie, zakupy online mogą nam bardzo ułatwić zadanie. Dobre sklepy posiadają opisy win lub symbole graficzne, które rozszyfrowują najważniejsze informacje. Dodatkowo można też skorzystać z wyszukiwarki sklepu i za jej pomocą dokonać selekcji istotnych dla nas parametrów. W ten sposób wyświetlą nam się tylko produkty z określonego kraju, szczepu, albo o pożądanym charakterze, np. o kwiatowych nutach czy mocne i pikantne.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj