Grenache – wino na lato

Kategoria: Parę słów o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 213

Grenache stanowi czwarty pod względem popularności szczep na całym świecie. Co ciekawe, osiągnięcia ma nie tylko w ilości wytwarzanych win, lecz przede wszystkim w ich wysokiej jakości. Odmianowe wina Grenache należą do najdroższych czerwonych win na rynku. Sprawdź, czym się wyróżniają wina odmiany Grenache.

Grenache - kraj pochodzenia i współczesne uprawy

Garnacha należy do najważniejszych odmian vitis vinifera. Pochodzi z pogranicza Francji i Hiszpanii. Stąd też dwie popularne nazwy tego szczepu. Podczas gdy hiszpańską winorośl określa się mianem Garnacha, jej francuski odpowiednik występuje pod nazwą Grenache. Do dzisiaj odmiana ta należy do najważniejszych w tamtejszej dolinie Rodanu.

Uprawy winorośli tego gatunku cieszą się powodzeniem w niemal każdym liczącym się kraju winiarskim: od Włoch po państwa Nowego Świata. Wina Garnacha zdobyły sobie licznych zwolenników w Chile, Argentynie, AustraliiRPAStanach Zjednoczonych.

Garnacha - wino wielu aromatów

Wina tego szczepu wymagają od winiarzy wiele cierpliwości, jednak rezultaty wynagradzają wszelkie trudy. Powoli dojrzewające winogrona mają cienką skórkę i rozwijają pełną niuansów paletę, ale nie nadają się do zbiorów z użyciem kombajnów. Ręczny proces selekcji gron wpływa na czasochłonność i koszt produkcji, ale przekłada się także na jakość trunków Grenache.

Wino Grenache ceni się ze względu na świeżość jego bukietu, dlatego najczęściej pija się je młode. Wyjątek stanowi wino francuskie ze starych winorośli, którego smak może rozwijać się nawet przez wiele dziesięcioleci. W takim wydaniu posiadają one dużą naturalną zawartość alkoholu oraz niską kwasowość.

W związku z ogromną rozpiętością szerokości geograficznej, na której znajdziemy tę winorośl, szczep Garnacha daje wina odmianowe o bardzo różnorodnym charakterze. Natkniemy się więc zarówno na lekkie, rześkie wina różowe, jak i esencjonalne, prawie czarne trunki.

W bukiecie tego wina typowo dominują czerwone owoce, szczególnie wiśni, truskawki i maliny. Garnache lubi też przechodzić w nuty jagód, czarnej porzeczki oraz grejpfruta czy skórki pomarańczowej. Do ciekawych aromatów należą oliwki, piernik i prażone orzechy. W bardziej zdecydowanej wersji Garnache może pachnieć kawą, skórą, tytoniem, czarnym pieprzem lub wręcz przeciwnie, delikatnym, słodkim miodem. Wśród win wytwarzanych z winogron z bardzo dojrzałych krzewów możemy spodziewać się akcentów figi, a nawet smoły.

Z czym podaje się Garnacha?

Wino Grenache pasuje do mięs, zwłaszcza wołowiny i jagnięciny. W wersji wegetariańskiej zestaw je z grillowanymi warzywami. Najlepiej wydobywa smak czerwonej papryki oraz pomidorów. Warto pamiętać, że szczep ten złagodzi zbyt pikantne dania. Garnacha z wyższej półki zaserwuj po prostu z deską dobrych serów, by nic nie rozpraszało Cię w cieszeniu się tym złożonym smakiem.

Po jakie wino Grenache warto sięgnąć?

Hiszpania chlubi się wyrobami z La Manchy, gdzie powstaje prawie połowa wszystkich win hiszpańskich. To stamtąd pochodzi półwytrawne CASA DE ESPADAS GARNACHA SEMI DRY. Wyróżnia się jedwabistą strukturą i długotrwałym finiszem. W subtelnym bukiecie kluczową rolę odgrywają soczyste letnie owoce: truskawki, maliny i porzeczka. Lekki taniczny smak komponuje się z potrawami z duszonej jagnięciny, krewetek czy ryżu.

Grenache często występuje w kupażach. Chętnie zestawia się Grenache i Syrah. To eleganckie połączenie wykorzystano we francuskim winie z winnicy o blisko 80-letnich tradycjach, E.GUIGAL CH TEAUNEUF-DU-PAPE. Trunek ten nie powstaje w pośpiechu. Starannie dobrane winogrona Grenache i Syrah, dopełnione Mourvedre i lokalnymi szczepami dojrzewają następnie przez 3 lata w dębowej beczce. Rezultatem jest harmonijny, pełny smak, którym najlepiej delektować się bez dodatków.

Świeże Grenache cenione jest również w produkcji win różowych. Wypróbuj hiszpańskie SONETO GARNACHA, które przyjemnie dopełnia owocowy smak ziołowymi nutami. Lekki, krągły smak rozwinie pełnię potencjału schłodzony do temperatury 10°C. Zapewnia doskonałe orzeźwienie nie tylko na lato. Rewelacyjnie sprawdzi się, gdy chcesz ożywić zbyt mdłą lub tłustą potrawę. Świetny wybór również do dań wegetariańskich.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj