Enoturystyka, czyli wakacje z winem

Kategoria: Co kraj to obyczaj Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 633

Wycieczki enoturystyczne to coraz bardziej popularny sposób na spędzenie udanych wakacji, nie tylko wśród doświadczonych koneserów wina. Jeśli masz ochotę nie tylko odpocząć, ale też popróbować nowych smaków to propozycja dla Ciebie.

Enoturystyka – dla kogo?

Enoturystyka to po prostu podróże związane z odwiedzaniem winnic czy festiwali winiarskich. Oprócz degustacji, takie wydarzenia często są połączone z komentarzem od winoznawcy lub zwiedzaniem winnicy. Nie tylko więc zadowolisz swoje kubki smakowe, ale i zaspokoisz ciekawość. Dodatkowo masz szansę popróbować win w zestawieniu z lokalnymi potrawami i poznać regionalne tradycje winiarskie. Niektóre winnice posiadają gospodarstwa agroturystyczne. Zamiast więc krótkotrwałej degustacji, możesz na terenie winnicy zarezerwować nocleg i niebanalnie spędzić cały urlop.

Najpopularniejsze miejsca turystyki winnej w Europie

Do najbardziej znanych regionów winiarskich Europy należą:

Najpopularniejsze miejsca turystyki winnej na świecie

Jeśli natomiast marzy Ci się wyprawa do Nowego Świata, zapoznaj się z takimi regionami jak:

Najpopularniejsze miejsca turystyki winnej w Polsce

Nie trzeba wcale wyjeżdżać daleko, żeby móc podróżować szlakiem winnic. Lokalna enoturystyka skupia się głównie wokół Lubuskiego Szlaku Wina i Miodu. Ta ciekawa inicjatywa koncentruje się wokół odradzającego się winiarstwa i rozwoju hodowli pszczół na Ziemi Lubuskiej. Do wyboru masz aż 50 miejsc, gdzie możesz doświadczyć bogatej teraźniejszości i historii lubuskiego winiarstwa i pszczelarstwa.

Na szlaku nie można przeoczyć jednej z najbardziej prestiżowych winnic w Polsce, Winnicy Miłosz we wsi Łaz. Położona we wschodniej, przepięknej części Wału Zielonogórskiego winnica czerpie z tradycji winiarskiej sięgającej XII wieku. Winnica Miłosz szczyci się uprawą szlachetnych odmian winorośli, jak Pinot Noir oraz Traminer, ale chętnie wprowadza też nowe szczepy, wśród nich Zweigelta, Dornfelera i Aliberneta.

Kiedy jechać?

Na podróżowanie po winnicach doskonały jest czas winobrania, czyli późne lato i jesień. Ale warto też się rozejrzeć, czy nie ma w okolicy ciekawego wydarzenia związanego z winem i odpowiednio dostosować plany. Przykładowo do Winnicy Miłosz wybierz się pomiędzy 4-12 września. W ten sposób będziesz mieć okazję odwiedzić także Winobranie w Zielonej Górze.

To największe święto wina w Polsce, na którym nie tylko spróbujesz wyśmienitych lokalnych trunków, ale też będziesz mieć okazję wziąć udział w koncertach, zabawach plenerowych czy zawodach sportowych. Największą atrakcją jest barwny korowód winobraniowy i oczywiście liczne degustacje. Jeśli nie chcesz czekać tak długo, to już 17-20 czerwca 2021 r. odbędzie się Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic. Podczas wydarzenia będziesz mieć możliwość spróbować lubuskich win z ponad 25 winnic, a także poznać niedostępne na co dzień podziemne winiarskie piwnice. To uczta zarówno dla ciała, jak i dla ducha.

Piękne, klimatyczne sklepienia podziemnych tuneli tworzą wyjątkowe tło dla degustacji. Festiwal obfituje również w wydarzenia związane z fascynującą historią, oraz z obecną produkcją win. Przyjemnym dodatkiem są także plenerowe pokazy filmów o tematyce winiarskiej. Z kolei Wine Expo Poland to wydarzenie dla tych, którzy zamiast zabawy i świętowania, szukają raczej ciekawostek i nowości branżowych, oraz pragną pogłębić swoją wiedzę na temat wina.

Targi wina w Warszawie zaplanowane są na 5-6 listopada 2021 r. Wydarzenie skierowane jest zarówno do profesjonalistów, jak i po prostu miłośników wina. Ponad 100 wystawców zaprezentuje ponad 2500 win, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie. Oprócz tego będziesz mieć okazję wziąć udział w seminariach i masterclass. Enoturystyka nie musi wymagać długotrwałego urlopu i ogromnych nakładów finansowych. Bez względu na to, czy planujesz wyprawę do Nowej Zelandii czy weekend w Warszawie, mamy nadzieję, że odkryjesz wiele wyjątkowych smaków i jeszcze bardziej zakochasz się w winie.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj