Digestif - co to jest? Przykłady napojów trawiennych

Kategoria: Ciekawostki o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 76

Najpopularniejsze napoje digestif na świecie

Od mocnych brandy i likierów po aromatyczne wina wzmacniane — każdy region ma swoje ulubione napoje na zakończenie posiłku. W dzisiejszym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest digestif oraz jakie alkohole trawienne są najbardziej popularne w różnych krajach świata. Poznasz też przepisy na pyszne drinki zwieńczające kulinarną ucztę.

Digestif — co to jest i czym się różni od aperitif?

Pojęcie digestif wywodzi się z języka francuskiego i oznacza alkohol serwowany po posiłku. Jego głównym celem jest wspieranie procesu trawienia. W porównaniu do aperitif, digestif ma w sobie znacznie wyższą zawartość alkoholu (min. 15%), które powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co z kolei wspiera perystaltykę jelit. Obyczaj podawania alkoholu na trawienie to nie tylko domena Francuzów. Również w innych krajach Europy, takich jak Włochy, Hiszpania czy Niemcy, spotyka się podobne tradycje. W każdym z nich mieszkańcy mają swoje własne ulubione napoje, które pomagają zakończyć obiad lub kolację w wyjątkowy sposób.

Napoje na trawienie we Włoszech i Niemczech

Niemcy słyną z różnych likierów ziołowych, które pomagają w trawieniu po posiłku. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych trunków to Underberg, mocny i gorzki ziołowy bitter. Równie popularny jest Jägermeister, który zachwyca mieszanką 56 różnych ziół i przypraw.

Kolejnym klasycznym niemieckim wyborem jest Schnapps, czyli mocny destylat owocowy.

Inny rodzaj alkoholu po posiłku wybiera się w słonecznej Italii. Włosi rozumieją sztukę delektowania się jedzeniem i doskonale wiedzą, co to jest digestif (wł. digestivo). Jednym z najbardziej znanych włoskich trunków jest Grappa — mocny destylat uzyskany z odpadów winogron z procesu produkcji wina.

Innym popularnym wyborem jest Limoncello, likier cytrynowy o świeżym, słodko-kwaśnym smaku. Kolejnym digestivo jest Sambuca, tworzona na bazie kwiatów czarnego bzu i anyżu gwiaździstego. Włosi mają też świetny trunek dla miłośników wytrawnych i ziołowych smaków — likier Amaro.

Digestif we wschodniej w Europie

Wschodnia Europa ma swoje unikalne tradycje związane z aperitif i digestif, które odzwierciedlają kulturę i historię regionu. Te napoje na bazie wódki to integralna część lokalnych obyczajów. W Polsce jednym z najbardziej znanych alkoholi podawanych po posiłku jest cytrynówka, mająca orzeźwiający, ale też słodki smak.
U naszych słowackich sąsiadów bardzo popularna jest śliwowica. To mocna brandy o wyrazistym smaku i aromacie, otrzymywana z destylacji śliwek.

W Czechach zaś króluje Becherovka, ziołowy likier o charakterystycznym smaku z dodatkiem przypraw i ziół. Ze względu na swoje właściwości pobudzające apetyt oraz trawienie, jest on podawany jako aperitif i digestif.

Warto też wspomnieć o Balsamie Ryskim, słodkim i ziołowym napoju alkoholowym, po który sięga się głównie na Łotwie.

Francja i Półwysep Iberyjski — najpopularniejsze digestif

Kraje południowej Europy różnią się od wschodu pod względem upodobań alkoholowych. We Francji, która znana jest z wykwintnej kuchni, w roli digestif przoduje cognac. To luksusowa brandy produkowana we francuskim regionie o tej samej nazwie. Ciekawą propozycją jest też Calvados, czyli cognac jabłkowy, który powstaje na bazie cydru.

Serca mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego podbiły inne rodzaje trunków. Najpopularniejszymi alkoholami spożywanymi po posiłku są wina wzmacniane, takie jak sherry lub porto. Mają one zwiększoną zawartość alkoholu, sięgającą nawet 20%.

Koktajle i drinki trawienne

Już wiesz, co to jest digestif i jakie alkohole sprawdzą się w tej roli w różnych krajach. Jednak nie każdy lubi pić mocne trunki. Jeśli jesteś fanem bardziej kreatywnych rozwiązań, możesz spróbować koktajli i drinków trawiennych.

Oto kilka propozycji:

Old Fashioned Składniki:
60 ml whisky lub bourbonu,
łyżeczka cukru trzcinowego,
3 krople Angostura Bitter,
20 ml wody sodowej,
skórka z pomarańczy i lód

Przepis: Cukier, Angosturę Bitter i wodę sodową połącz ze sobą w szklance. Następnie dodaj lód i alkohol. Wymieszaj całość, a na koniec dodaj startą skórkę pomarańczy.

Manhattan Składniki:
60 ml whisky lub bourbonu,
30 ml słodkiego wermutu,
2 krople Angostura Bitter i lód

Przepis: Do shakera wrzuć lód, a następnie resztę składników. Dokładnie wstrząśnij i przelej koktajl do schłodzonego kieliszka.

Amaretto Sour Składniki:
60 ml Amaretto,
30 ml soku z cytryny,
łyżka syropu cukrowego,
1 białko jajka, 2 krople Angostura Bitter i lód

Przepis: W shakerze umieść lód i wszystkie inne składniki. Dokładnie wstrząśnij, aby koktajl nabrał konsystencji pianki. Na koniec przelej zawartość shakera do szklanki.

Podsumowując, każdy kraj i region ma swój ulubiony digestif. W niektórych królują mocne alkohole, takie jak wódki i cognac. Inne wyróżniają się likierami ziołowymi lub wzmocnionymi winami. Na ich podstawie można stworzyć pyszne drinki, które zachwycą nawet najbardziej wymagające podniebienia. Mimo różnic w rodzajach trunków, idea celebracji wspólnego czasu spędzanego przy stole jest wspólna dla wielu narodów.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj