Czym zajmuje się sommelier? Kluczowe obowiązki i zadania

Kategoria: Ciekawostki o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 328

Kto to jest sommelier?

Sommelier jest pasjonatem, koneserem i znawcą, który doskonale łączy wiedzę o winie z umiejętnościami interpersonalnymi. Według definicji to osoba selekcjonująca i serwująca wina, inne alkohole, wody i cygara. Głównym zadaniem sommeliera wina jest sprawienie, aby degustacja była niezapomniana.

Dlatego tak ważne jest, aby potrafił dopasować poszczególne szczepy i bukiety do potraw. Analizując barwę, zapach, smak i aromat powinien precyzyjnie określić pochodzenie, gatunek oraz rocznik trunku. W ten sposób ocenia jego dojrzałość i przydatność do spożycia.

Sommelier — zarobki i możliwości kariery

Już wiesz, kim jest sommelier i jakie są jego kluczowe obowiązki. Czas zapoznać się z możliwościami kariery. Zarobki sommeliera w Polsce są zróżnicowane i zależą od doświadczenia, umiejętności oraz miejsca pracy. Początkujący sommelier może liczyć na średnią pensję oscylującą wokół 4000 - 7000 zł brutto miesięcznie. W renomowanych restauracjach, ekskluzywnych hotelach lub działając w ramach własnej działalności gospodarczej, wynagrodzenie będzie znacznie wyższe. Najczęściej praca sommeliera zaczyna się od szlifowania profesji w restauracjach i hotelach. Dzięki zdobytemu doświadczeniu można zacząć prowadzić szkolenia, oprowadzać po winnicach lub nauczać w szkołach gastronomicznych. Innym sposobem na zarobek jest założenie własnego sklepu z winami, a nawet zajmowanie się ich importem. Ponadto coraz popularniejsze są degustacje wina z sommelierem — Warszawa, Kraków i inne duże miasta coraz częściej oferują warsztaty indywidualne lub grupowe.

Kluczowe obowiązki sommeliera

Praca sommeliera obejmuje szeroki zakres działań związanych z obsługą klienta oraz zarządzaniem asortymentem. Jednak najważniejsze jest łączenie win z posiłkami. To najtrudniejsze zadanie, ponieważ wybór trunków na rynku jest coraz większy, a błędnie dobrany gatunek może popsuć smak dania. Do innych obowiązków sommeliera można zaliczyć prowadzenie degustacji, dzielenie się wiedzą, a także dekantację i selekcję win.

Zadania sommeliera w restauracji

Prawdziwy sommelier ma cechy managera, kierownika sali i kelnera. Powinien znać się nie tylko na winie, ale też na innych alkoholach, kulinariach, kawie i herbacie. Do typowych zadań sommeliera pracującego w restauracji można zaliczyć:

  • prezentowanie i otwieranie butelki z winem oraz ocena jakości trunku;
  • dobieranie odpowiedniego szkła;
  • tworzenie karty oraz dobieranie win do potraw (wine pairing);
  • dbanie o sprzęt winiarski;
  • nadzorowanie przechowywania wina;
  • uzupełnianie zapasów magazynowych i ich raportowanie;
  • dbanie o wizerunek lokalu.

Jak zostać sommelierem? Edukacja i szkolenia

Ścieżka zawodowa znawcy wina to fascynująca podróż, która wymaga edukacji, szkoleń i praktyki. Jak zostać sommelierem i poszerzać swoje kwalifikacje?

Pierwszy krok to odpowiednie kształcenie, zwłaszcza na kierunkach związanych z enologią i gastronomią. Studia dostarczą solidnych fundamentów teoretycznych, które później można połączyć z praktyką. Kolejnym etapem są kursy. Jednym z najpopularniejszych w branży jest londyński WSET (Wine and Spirit Education Trust). Jednak certyfikowane szkolenia można odbyć również w Polsce.

Profesjonalne kursy oferują Stowarzyszenie Sommelierów Polskich lub Międzynarodowa Szkoła Barmanów i Sommelierów. Najbardziej zaawansowane poziomy łączą teorię, praktykę i degustację. Ich tematyka opiera się na: uprawianiu winorośli; technologii produkcji wina; tradycji regionów winiarskich; savoir-vivre; łączeniu potraw z winem; rozpoznawaniu smaków, aromatów i bukietów.

Podsumowując, sommelier to nie tylko znawca wina, ale też kreator wyjątkowych doznań. Jako selekcjoner, doradca i przewodnik sprawia, że każda degustacja może stać się doświadczeniem zapamiętanym do końca życia.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj