Czy wino musujące ma termin ważności? Metody przechowywania

Kategoria: Ciekawostki o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 1618

Czy wino musujące ma datę ważności?

Czy wino musujące ma termin ważności? Ile może stać otwarte wino, a ile zamknięte? Te pytania nurtują wielu miłośników tego trunku. Nic dziwnego - szampan czy inne musujące wina mają wysoką cenę i warto dowiedzieć się, jak je przechowywać. Przekonaj się, jak dbać o ulubione bąbelki, by cieszyć się ich smakiem w pełni!

Jak przechowywać wino musujące?

Czy otwarte wino może się zepsuć? Jak najbardziej! Każdy rodzaj tego trunku nie powinien być przechowywany tygodniami po usunięciu korka. Jednak jak długo może stać otwarte wino musujące? Bąbelki ulatniają się bardzo szybko, więc najlepiej spożyć je w ciągu kilku godzin. Proces oksydacji rozpoczyna się po kilku chwilach, a dostęp do tlenu sprawia, że wino zaczyna tracić swoje właściwości.

Jednak mamy kilka sprawdzonych trików na przechowywanie wina musującego. Najważniejszym czynnikiem jest niska temperatura. Spowalnia ona procesy biochemiczne, dlatego napoczętą butelkę warto wstawić do lodówki. Dzięki temu zachowasz trunek w lepszym stanie, niż gdyby pozostał na blacie. Zastanawiasz się, ile może stać otwarte wino w lodówce? Maksymalnie 2-3 dni, później straci swój smak i ostatnie bąbelki.

Specjalne korki i zatyczki to kolejny sposób na otwarte wino. Ile może stać, jeśli będzie dodatkowo zabezpieczone? Jedynie kilka dni, dlatego nie zawsze jest sens inwestować w takie gadżety. Istnieje również teoria dotycząca umieszczenia łyżeczki w butelce. Jej zadaniem jest chłodzenie powietrza i spowolnienie wydobywania się gazu. Jednak skuteczność tej metody pozostaje kwestią dyskusyjną.

Trwałość wina musującego

Nieważne, czy kupisz szampana, prosecco czy wino musujące - daty ważności na etykiecie po prostu nie ma. Znajdziesz na niej datę produkcji, a na niektórych butelkach potencjał dojrzewania. Dzięki temu możesz ocenić, kiedy najlepiej spożyć trunek. Niektóre wina wraz z wiekiem zyskują na wartości. Doskonałym przykładem jest CHASSENAY D'ARCE Champagne Cuvee Premiere Brut, którego potencjał starzenia wynosi 10 lat.

Zastanawiasz się, czy wino może się zepsuć? Owszem, istnieje prawdopodobieństwo, że źle przechowywany trunek nie zapewni przyjemnej degustacji. A więc jak rozpoznać, czy umowna data ważności wina musującego już dawno minęła? Głównie po zapachu. Zawartość butelki może mieć aromat octu lub pleśni. Często zmienia się też wygląd trunku, np. pojawia się mętność lub zmiana koloru. Na to, że trwałość wina musującego dawno minęła, mogą wskazywać również zbyt duża kwasowość lub posmak goryczki.

Ile może stać zamknięte wino musujące?

Już wiesz, że trunek z bąbelkami powinien być spożyty w ciągu kilku dni od otwarcia. A co w przypadku butelki przed chwilą zakupionej w sklepie? Czy zamknięte wino może się zepsuć? Te pytania budzą wiele wątpliwości. Czas przechowywania wina może się od siebie różnić. Wpływają na to m.in. metoda i region produkcji. Dlatego w niektórych przypadkach przechowywanie zamkniętego wina musującego trwa nawet dziesiątki lat! Tyczy się to szczególnie szampanów tworzonych metodą tradycyjną.

Istotne jest również utrzymanie stabilnej, niezbyt wysokiej temperatury podczas leżakowania. Nieotwarte wino musujące najlepiej przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu. Zazwyczaj producenci zalecają spożycie trunku w ciągu 2-3 lat od daty produkcji. To pozwala cieszyć się jego pełnym smakiem i aromatem. Warto też sprawdzać ewentualne zalecenia na etykiecie, np. potencjał starzenia. Dzięki temu na dłużej zachowasz walory swoich ulubionych win musujących.

Czy wino musujące może się przeterminować?

Wiele osób zastanawia się, czy wino musujące ma termin ważności. Odpowiedź brzmi: nie. Na butelce nie znajdziesz daty ważności wina musującego. To trunek, który stale się zmienia. Odpowiednie warunki mogą sprawić, że będzie smakować wyśmienicie nawet po kilkudziesięciu latach. Jednak zanim zdecydujesz się na tak długie przechowywanie, sprawdź informacje na etykiecie dotyczące osiągnięcia szczytu smakowego. Termin ważności wina musującego, które wyróżnia się wysoką ceną, jest zdecydowanie najdłuższy. Takie trunki mają duży potencjał starzenia. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku tańszych win, które można znaleźć na półkach sklepowych. Warto je spożyć w ciągu dwóch lat od daty produkcji. Wyjątkiem od tej reguły jest wino bezalkoholowe. Ono ma datę ważności na etykiecie.

Czy wino musujące ma termin ważności? Nie istnieje granica, po której przekroczeniu spożycie tego trunku zaszkodzi zdrowiu. Jednak jeśli chcesz cieszyć się pełnym smakiem i orzeźwiającymi bąbelkami, zwracaj uwagę na daty produkcji, potencjał dojrzewania i nie zostawiaj otwartego wina na długo.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj