Czy wino można trzymać w lodówce?

Kategoria: Winne porady Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 1443

Niektóre wina zyskują z upływem czasu i pełnię smaku osiągają dopiero po dekadach leżakowania. Jednak zupełnie inaczej ma się sytuacja po ich otwarciu. Sprawdź, jak szybko trzeba wypić odkorkowane wino i jak je przechowywać, żeby zachowało świeżość na dłużej.

Jak przechowywać otwarte wino?

Najdłużej otwarte wino może stać w winiarce, jednak specjalna lodówka na wino w kuchni to luksus, do którego dostęp mają nieliczni.

Aby napoczęte wino dłużej zachowało przydatność do spożycia w domowych warunkach, należy:

 1. szczelnie zatkać wino korkiem lub specjalną zatyczką,
 2. zadbać, by było przechowywane w ciemnym i chłodnym miejscu,
 3. unikać skoków temperatur,
 4. zminimalizować wibracje w jego otoczeniu,
 5. w przeciwieństwie do pełnych butelek, otwarte wino powinno się trzymać w pionie, aby zredukować jego powierzchnię, która będzie miała styczność z tlenem.

Niższa temperatura przedłuża żywotność wina, dlatego tak wiele osób decyduje się na wstawienie napoczętego wina do lodówki. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady - nawet zakorkowane wino pochłania zapachy z otoczenia i zmienia swój bukiet. Co więcej, codzienne otwieranie lodówki przyczynia się do gwałtownych zmian temperatur, a wibracje wpływają negatywnie szczególnie na wino z bąbelkami.

Wszystkie te czynniki mogą zepsuć nawet najlepsze wino, jednak znaczenia nabierają wraz z upływającym czasem. Jeśli planujemy dokończyć wino w ciągu najbliższych kilku dni, z pewnością będzie nadal wyśmienite.

Ile może stać otwarte wino?

To, jak długo otwarte wino będzie się nadawało do spożycia, zależy od jego rodzaju. Podczas gdy bogatym w cukry winem deserowym można się spokojnie cieszyć nawet miesiąc po otwarciu, wino musujące z każdym dniem będzie traciło swoją wyjątkowość.

Przechowywanie wina w lodówce w zależności od jego rodzaju:

 1. wino musujące nadaje się do spożycia tylko przez maksymalnie 3 dni po otwarciu ze względu na szybko ulatniający się dwutlenek węgla. Warto zauważyć, że wina wytwarzane metodą tradycyjną, czyli szampanyCava lepiej znoszą kilkudniowe oczekiwanie na ponowną degustację niż te powstałe w wyniku metody Charmata jak Prosecco.
 2. wino białe najlepiej spożyć w ciągu 5 dni, a jego świeżość zależy od poziomu kwasowości, dlatego lekkie, młode Sauvignon Blanc wytrzyma dłużej niż pełne Chardonnay.
 3. wino czerwone na odpowiedni moment może czekać do 6 dni. Co ciekawe, im więcej w nim taniny, tym dłużej zachowuje swoje właściwości po otwarciu, ponieważ spowalniają one proces utleniania. Niektóre z tych win mogą nawet zyskać na swoich walorach na drugi dzień. Dlatego, jeśli nie planujesz wypić całej butelki, otwórz raczej bardziej zdecydowane wino jak Cabernet Sauvignon niż delikatne Merlot.
 4. wino różowe bez szkody postoi w chłodzie nawet przez 7 dni, ponieważ jest z reguły bogatsze w cukry i kwasowość niż pozostałe gatunki win.
 5. wino deserowe zachowuje świeżość przez około 28 dni - im więcej w nim cukru i procentów alkoholu, tym dłużej można je przechowywać.

Jak opakowanie wina wpływa na jego trwałość?

Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem czerwonego, czy białego wina, świetnym sposobem na przedłużenie jego żywotności jest kupowanie wina w kartonie. Pakowane w ten sposób wina mają tę zaletę, że do opakowania nie dostaje się tlen, dzięki czemu mogą stać w lodówce nawet przez trzy tygodnie.

Wypróbuj hiszpańskie HISPAVIN White BIB 3L, aby zachwycić się żywym, rześkim bukietem lokalnego szczepu Airen.

Wielbiciele czerwonych trunków powinni natomiast sięgnąć po HISPAVIN Tempranillo BIB 3L, którego soczysta owocowość z przyjemnym ziołowym wykończeniem to idealna propozycja na wiosenne grillowanie czy letnie wypady za miasto.

Innym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą uraczyć się tylko niewielką ilością wina, jest zyskujące na popularności wino w puszce. Dobrym pomysłem są również mniejsze butelki, które nie tylko z łatwością włożysz do torebki, udając się na piknik, ale też nie będziesz się głowić przechowywaniem jego pozostałości. Wypróbuj rozkosznie poziomkowe MONTE SANTI Wild Strawberry 0,2L czy orzeźwiający, poręczny koktajl MONTE SANTI Spritz Bitter Orange 0,2l.

Jak sprawdzić, czy wino się nie zepsuło?

Na szczęście, aby rozpoznać wino, którego przydatność do spożycia minęła, nie trzeba być ekspertem. Zepsute wino zmienia swój smak i zapach. Jeszcze przed pierwszym łykiem nabierzesz podejrzeń, ponieważ często będzie pachniało stęchlizną i korkiem. Może też wytwarzać się w nim osad i na pierwszy rzut oka zniechęci Cię mętną konsystencją. Wskazówki znajdziesz również w jego kolorze – jeżeli trunek ściemniał, przybierając brązowy odcień, to najprawdopodobniej nie nadaje się już do degustacji.

Aby wino uznać za zepsute, ocenia się jego trzy aspekty:

 1. wizualne,
 2. aromatyczne,
 3. smakowe.

Musi wypaść negatywnie w co najmniej dwóch z powyższych kategorii. Taka zasada wynika z faktu, że niektóre gatunki win mogą odbiegać od ogólnie przyjętych norm, np. portugalskie porto jest naturalnie brązowe.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj