Czerwone wino uniwersalne - Merlot

Kategoria: Winne porady Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 154

Nie musisz być koneserem, żeby czerpać przyjemność z kieliszka czerwonego wina. Jednak niektóre wina są bardziej przyjazne niewprawionemu podniebieniu niż inne. Zależy to od poziomu garbników, kwasowości, wytrawności i naturalnej słodyczy szczepu. Do odmian łatwych w odbiorze należy z pewnością Merlot. Dowiedz się, z czym go pić i od jakiego najlepiej zacząć.

Merlot - jakie to wino?

Jak smakuje Merlot? Szczep Merlot tworzy wina aksamitne, soczyste i delikatne. Mówi się nawet, że wybitne wytrawne wina z Bordeaux swoją sławę zawdzięczają właśnie domieszce Merlota. 

 

Odmiana ta charakteryzuje się miękkimi taninami, dzięki czemu chętnie używa się jej do „wygładzenia tanin” w innych szczepach. Szczególnie często idzie w parze z Cabernet Sauvignon. To właśnie ta dwójka wraz z Cabernet Franc tworzy słynny kupaż bordoski.

Jednak Merlot w pełni obroni się także jako wino jednoszczepowe.  Poznasz go po intensywnej barwie i naturalnie słodkawym zapachu. Średnia kwasowość sprawia, że jest on wyjątkowo łagodny dla podniebienia.


Wina tej odmiany z cieplejszych regionów odznaczają się wyrazistym owocowym bukietem. W młodych winach przeważają nuty jagód, jeżyn, wiśni oraz śliwki połączone z akcentami kwiatowymi, w szczególności fiołkami. Można także wyczuć czekoladę. Im trunek staje się starszy, tym więcej pojawia się w nim cedru, karmelu, kawy, dymu, grzybów i suszonych ziół. 

Z kolei uprawy w chłodniejszym klimacie dają wino o nutach wiśni, jagód, truskawek oraz tytoniu.  

Z czym najlepiej wypić Merlota?

Szeroki wachlarz aromatyczny Merlota sprawia, że odnajdzie się tak w kuchni śródziemnomorskiej, jak i azjatyckiej. Merlota najczęściej się podaje do kurczaka, wołowiny, wieprzowiny albo jagnięciny.  Świetnie podkreśli także smak łososia albo skorupiaków. Równie dobrze się komponuje z półtwardymi serami typu gouda, ementaler czy parmezan. Wegetarianom polecamy połączenie z grillowanymi warzywami. Natomiast podany do deserów czekoladowych przyjemnie dopełni posiłek. 

Francuskie wino Merlot – które wybrać?  

Ponad połowa światowej produkcji Merlota pochodzi właśnie z tego kraju, jest więc w czym przebierać. 

Polecamy rozpocząć swoją przygodę z tym szczepem od półwytrawnego JP CHENET Oryginal Merlot. Żywe wino wyprodukowane w całości ze szczepu Merlot to trunek z charakterem. Dojrzałe wino swój długotrwały, utrzymujący się w ustach smak zawdzięcza ścisłej kontroli procesu fermentacji. Na łagodne, jedwabiste taniny wpływa też starzenie w metalowych kadziach. Klarowne wino o przyjemnym aromacie soczystych, czerwonych owoców doskonale pasuje do codziennych posiłków. Sprawdzi się zwłaszcza do białego mięsa, drobiu, sałatek i sera.

Włoskie wino Merlot – które wybrać?

Większość winogron Merlot we Włoszech wykorzystuje się do prestiżowych „supertoskanów”, czyli najlepszych win z tego regionu. 
Spośród tamtejszych win czerwonych na szczególną uwagę zasługuje VILLA POGIO SALVI LAVISCHIO MERLOT IGT TOSCANA. Eleganckie, harmonijne wino rozpływa się w ustach jedwabistymi taninami. Bogaty bukiet umiejętnie łączy aromaty ciemnych owoców z uwodzicielskimi fiołkami. To wytrawne wino pełnię smaku rozwinie zestawione z makaronami, nietłustym mięsem albo z delikatnymi serami.

Bułgarskie wino Merlot – które wybrać?

Merlota warto też spróbować z kraju o dwutysięcznej tradycji w produkcji wina. Dobrym przykładem cenionych na całym świecie tamtejszych win są produkty z winnicy Katarzyna. Wyróżnia je finezyjny charakter i głębia smaku, oparta na optymalnych warunkach gleby. 

Starzony w beczce CHEVAL DE KATARZYNA Merlot subtelnie łączy w sobie owocowy aromat i akcenty francuskiego dębu. Dojrzałe czerwone wino o aksamitnej miękkości przypadnie do gustu miłośnikom makaronu lub risotto. Nie zawiedzie także w zestawieniu z grillowanym mięsem i warzywami.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj