Co warto wiedzieć o winach wytrawnych

Kategoria: Parę słów o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 1119

Co warto wiedzieć o winach wytrawnych

Czym cechuje się wino wytrawne?

Wino wytrawne może być oznaczone na butelce jako sec, secco, seco, dry, trocken albo szaraz. Choć dokładne widełki zależą od kraju pochodzenia wina, zwykle wina wytrawne zawierają od 0 do 15 g cukru na litr oraz 9-11% alkoholu. O poziomie cukru zaś decyduje głównie to, na jakim etapie przerwano fermentację. Poczucie słodyczy jest jednak bardzo subiektywne i dojrzałe wina owocowe mogą zdawać się słodsze niż wskazywałby na to poziom cukru. W winach wytrawnych słodycz zastąpiona jest kwasowością i tanicznością. Większość win produkowanych na świecie to właśnie wina wytrawne, ale by je w pełni docenić potrzeba czasu do wyrobienia sobie smaku. Początkujący w świecie win zwykle sięgają raczej po słodkie lub półsłodkie, które są uznawane za „łatwiejsze” do picia. Chociaż wina wytrawne nadają się do picia solo, często towarzyszą posiłkom. Idealnie dopasują się do grillowanych warzyw, ryb i dań w sosie.

Ile kalorii zawiera wino wytrawne?

Czerwone wino wytrawne jest jednym z najmniej kalorycznych win. Jeden kieliszek zawiera około 82 kcal. W takiej samej porcji wina białego kalorii jest zaledwie 79.

Czy to prawda, że wino jest zdrowe?

Wino wytrawne jest dobre nie tylko dla diety, ale i zdrowia. Spożywając wino dostarczymy organizmowi witaminy i cenne minerały, takie jak wapń, magnez i żelazo. Picie jednego kieliszka wina wytrawnego dziennie może mieć korzystny wpływ na funkcjonowanie układu krwionośnego, procesy trawienne i pracę nerek. Badanie wskazują też na jego właściwości bakteriobójcze i antynowotworowe.

Jak wybrać dobre wino wytrawne?

Przy wyborze wina decydujące znaczenie ma oczywiście gust, ale jest kilka zasad, które pomogą Ci podjąć decyzję. Po pierwsze, zwróć uwagę na region pochodzenia. Trudno na przykład trafić na niesmaczne wino z Bordeaux. Można też założyć, że wysokoprocentowe wino powinno być lepszej jakości. Wskazówką jest również ilość aromatów. Im więcej nut w bukiecie, tym większe szanse, że wino okaże się strzałem w dziesiątkę. Wreszcie, warto spojrzeć nie tylko na etykietę, ale i na denko. Głębokie denko butelki często świadczy o produkcie z wyższej półki.

Wino czerwone wytrawne

Wina te podaje się zazwyczaj do dań głównych, ale odnajdą się też w towarzystwie deserów, zwłaszcza z dodatkiem czekolady. Wino czerwone wytrawne sprawdzi się jako dodatek do dań mięsnych – pieczeni, wędlin, drobiu czy spaghetti bolognese. Nazwa The Hedonist Cabernet Sauvignon Organic mówi sama za siebie – hedonistyczna przyjemność aksamitnego Cabernet Sauvignon to ciekawe połączenie do dań z grzybami.

Białe wino wytrawne

Białe wino śmiało możemy podawać do ryb, drobiu oraz zimnych przekąsek. To również idealne wino do owoców morza. Chardonnay zyska na smaku w towarzystwie serów pleśniowych, wieprzowiny i makaronów. Pinot Grigio czy Sauvignon Blanc pija się także czasami jako aperitif.

Wino różowe wytrawne

Wina różowe zyskują coraz więcej zwolenników. Cechuje je lekkość, mocno wyczuwalna kwasowość a także świeży owocowy bukiet. Lekkie wina różowe wytrawne są uniwersalne – zagrają zarówno z rybami i drobiem, jak i z pizzą, makaronami lub sałatami. Świetnym wprowadzeniem w świat różowych win wytrawnych jest hiszpańskie Marques de Castilla Rosado, które zaskoczy Cię subiektywnym uczuciem słodkości dzięki wyrazistemu aromatowi truskawek.

Jak dosłodzić wino wytrawne?

Jeśli okaże się, że dane wino wytrawne jest dla Ciebie zbyt mocne i daleko mu do prosecco, jest kilka sposobów, żeby złagodzić jego smak. Zanim sięgniesz po Sprite’a, spróbuj łyk wina zagryźć serem. Ser jest idealnym towarzyszem wina ze względu na naturalne tłuszcze, które „rozpuszczają” uczucie kwasowości. Możesz też złagodzić nadmierną kwasowość białego wina rozwadniając wino wodą gazowaną w proporcji pół na pół. Taki drink nazywany jest szprycerem.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj