Co warto wiedzieć o korku do wina?

Kategoria: Z czym do wina Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 450

Korek do wina może być zrobiony z dębu korkowego, silikonu, szkła albo być zastąpiony metalową zakrętką. Czy jednak materiał, z jakiego jest wykonany, wpływa na smak i aromat wina? A może świadczy o jakości trunku? Dowiedz się, czy rodzaj korka do wina ma znaczenie.

Z czego zrobiony jest korek do wina?

Najczęściej stosowany korek do zamykania wina wykonuje się z kory dębu korkowego. Jego największymi producentami są Hiszpania i Portugalia. Takie rozwiązanie jest niezbędne zwłaszcza w przypadku win przeznaczonych do starzenia, ponieważ korek w przeciwieństwie do zakrętki pozwala winu oddychać. Wśród jego zalet wymienia się także biodegradowalność. Dodatkowo, taki korek umożliwia weryfikację odpowiedniego przechowywania wina przed zakupem.

W optymalnych warunkach korek do wina powinien znajdować się około 1 mm w głębi szyjki butelki. Jeśli jednak wystaje poza jej krawędź, prawdopodobnie wino w trakcie transportu zostało wystawione na zbyt wysoką lub za niską temperaturę. Z kolei wadami naturalnych korków do wina jest niewielkie ryzyko rozwinięcia się choroby korkowej lub nadmiernego utlenienia wina, zwłaszcza jeśli butelka przechowywana jest zbyt długo w pozycji pionowej. Wysuszony korek łatwo się kruszy i podczas otwierania butelki jego okruchy mogą dostać się do wina. Co więcej, produkcja tego typu korków jest kosztowna i czasochłonna.

Wino korkowe - co to znaczy?

Termin ten nie odnosi się do trunku zamkniętego naturalnym korkiem. A zatem co to znaczy, że wino jest korkowe? Zdarza się, że wina z tradycyjnym korkiem ulegają chorobie korkowej, czyli rozwojowi bakterii. Właśnie takie wino określa się korkowym, a poznać je można po nieprzyjemnym, zatęchłym zapachu próchniejącego drewna. Wskazówką będzie również spuchnięty czy spleśniały korek. Taka sytuacja ma miejsce w maksymalnie 4% naturalnie korkowanych butelkach.

Czy korek silikonowy do wina to dobra alternatywa?

Syntetyczne korki do wina są tańszą alternatywą do naturalnych korków. Te bardziej zaawansowane silikonowe korki pozwalają nawet na kontrolowaną wymianę powietrza między winem a otoczeniem, a zatem wino może nadal oddychać. Największą wadą takiego korka do wina jest jego wpływ na środowisko naturalne.

Czy wino zamknięte metalową zakrętką jest gorszej jakości?

Coraz częściej korek do wina zastępują metalowe zakrętki. Szczególnie często ten rodzaj zamknięcia znajdziemy na winach z Australii oraz Nowej Zelandii. Zakrętki szczelnie zamykają butelkę z winem, w związku z czym możemy mieć pewność, że smakuje ono dokładnie tak, jak zaplanował to producent. Są również odporne na wahania wilgotności i można je bez problemu przechowywać w pozycji pionowej. Zakrętki to jednak przede wszystkim wygoda otwarcia czy zamknięcia trunku w dowolnym miejscu i momencie, bez konieczności posiadania korkociągu.

Chociaż zakrętka nie świadczy o jakości wina, to niesie za sobą informację o tym, kiedy najlepiej je spożyć. Z reguły metal nie przepuszcza powietrza, a zatem nie są to trunki przeznaczone do długoletniego starzenia. Nawet jeśli nowoczesne wersje zakrętek posiadają system wymiany powietrza, eksperci uważają, że tak zakorkowane wino nie rozwija pełnego potencjału dojrzewania. Należy jednak pamiętać, że zaledwie 5% wszystkich produkowanych na świecie win jest przeznaczonych do spożycia po upływie więcej niż 5 lat.

A co ze szklanymi korkami do wina?

Rzadziej spotykane są szklane korki do wina. Posiadają elastyczną uszczelkę, dzięki czemu pozwalają na bezpieczne zamknięcie butelki. Jednocześnie łatwo ją otworzyć bez korkociągu. Co więcej, bez problemu wykorzystasz taki korek do przechowywania napoczętego wina. Obecnie jednak wciąż nakrętki z tego materiału znajdziemy raczej do kupienia osobno jako korki do wielokrotnego użytku.

Podsumowując, przy wyborze wina znacznie lepiej kierować się jego regionem pochodzeniaszczepem czy nazwą winnicy niż sposobem zamknięcia butelki.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj