Bogactwo win bałkańskich

Kategoria: Co kraj to obyczaj Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 385

Bałkany zwykle kojarzą się z mocnymi trunkami jak rakija. Jednak to właśnie stamtąd pochodzą dobrej jakości - i często znacznie przyjaźniejsze dla portfela - alternatywy ulubionych światowych win. Poznaj najciekawsze wina bałkańskie.

Wina bałkańskie – charakterystyka

Trudno mówić o cechach wspólnych tak wielu różnych regionów, jednak jest przyczyna, dla której wina bałkańskie przeżywają renesans. W większości krajów byłej Jugosławii historia winiarstwa sięga wieków wstecz, ale dopiero po upadku komunizmu winnice zaczęły się odradzać. To unikalne połączenie tradycji i świeżości daje tutejszym winom niepowtarzalny charakter.

Zarówno w Bułgarii, jak i Mołdawii, Chorwacji czy Rumunii znajdziemy interesujące szczepy endemiczne, lecz również udane wersje największych międzynarodowych odmian, jak Merlot, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Pinot Blanc, Pinot Gris, RieslingChardonnay czy Sauvignon Blanc. Można także natrafić na intrygujące kupaże winorośli lokalnej z tą rozsławioną na całym świecie. Kolejnym wyróżnikiem jest często spotykana produkcja bez użycia maszyn. Łatwo tu znaleźć wybitne wina z rodzinnych winnic, gdzie winogrona do dzisiaj zbierane są ręcznie.

Wreszcie, wina bałkańskie wyróżniają się świetnym stosunkiem jakości do ceny. Dlaczego więc nie słyszy się o nich więcej? Prawdopodobnie po prostu konsumenci nadal mają kłopoty w zorientowaniu się w tutejszych regionach i szczepach. Mamy nadzieję, że ten artykuł nieco wam w tym pomoże.

Legenda wina mołdawskiego

Wino mołdawskie może pochwalić się nie byle jakimi początkami, bo kilka wieków temu serwowane było na stołach królewskich w całej Europie. Obecnie natomiast coraz częściej wygrywają międzynarodowe nagrody.

Pomimo ogromnej skali produkcji jak na tak mały kraj - Mołdawianie posiadają taką samą liczbę winnic co cztery razy większa Afryka Południowa – wina wytwarzane są tu w sposób tradycyjny, bez ingerencji industrializacji. Bez problemu znajdziemy wśród nich swoje ulubione odmiany. Prawie 2/3 tutejszych upraw stanowią gatunki międzynarodowe, zwłaszcza te kojarzone z win Beaujolais nouveau. Z tzw. odmian kaukaskich należy wyróżnić Feteasca Negra oraz aromatycznego Muscata. Popularne jest szczególnie mołdawskie wino półsłodkie.

Więcej o winach mołdawskich przeczytasz tu: https://wybieramwino.pl/blog/wina-moldawskie-poznaj-smak-tradycji-b69.html

Różnorodne wino rumuńskie

Rumunia zajmuje piąte miejsce w Europie pod względem wielkości obszaru winnic. Posiadająca dostęp do morza oraz zielone pasma górskie, Rumunia może się poszczycić idealnymi warunkami do uprawy zarówno odmian białych, jak i czerwonych. Tak jak w Mołdawii i tutaj powodzeniem cieszy się soczyście owocowa Feteasca Neagra.

Dobre efekty daje też jasna wersja tej winorośli - Feteasca Alba. Wino rumuńskie najbardziej przypadnie do gustu miłośnikom win półsłodkichpółwytrawnych oraz słodkich, wśród których sławę zdobyła przede wszystkim Kadarka.

Idealne dla miłośników szczepów białych wino chorwackie

Kolejnym krajem o wielowiekowej tradycji winiarskiej i prestiżowych nagrodach dla swoich wyrobów jest Chorwacja. Aż 2/3 upraw Chorwacji to odmiany białe. Prym wiedzie Graševina nazywana włoskim Rieslingiem. Jej świeży owocowo-kwiatowy aromat przywodzi na myśl wakacje nad morzem. Chorwaci podają ją chętnie w roli aperitifu, zmieszaną z gazowaną wodą mineralną.

Warto też spróbować akacjowej Istarskiej Malvaziji oraz figowo-morelowej Pošipy. Natomiast elegancki Traminak był podobno serwowany nawet podczas koronacji królowej Elżbiety II. Do bardziej znanych lokalnych szczepów należy kojarzony z węgierskim Tokajem Furmint.

Wyjątkowość win chorwackich leży przede wszystkim w uprawianych tutaj ponad 100 endemicznych gatunkach winogron. Niestety, coraz częściej są one zastępowane przez winorośl międzynarodową. Pomimo swojej świetnej jakości, wino chorwackie niezwykle rzadko trafia do polskich sklepów, dlatego polecamy zaopatrzyć się od razu w kilka butelek.

Cztery tysiące lat tradycji wina bułgarskiego

Innym rejonem o wybitnie sprzyjających uprawie winorośli naturalnych warunkach jest Bułgaria. Wino bułgarskie charakteryzuje się wyrazistym kwiatowym lub mineralnym aromatem oraz elegancką strukturą. Tutejsze trunki nie zawiodą zarówno miłośników wina wytrawnego, jak i tych, którzy wolą przyjemne, łatwe do picia wino półsłodkie oraz słodkie.

Wśród win czerwonych popularna jest Kadarka, produkowana tu w większej ilości niż na Węgrzech, skąd się wywodzi. Oprócz dobrze rozpoznawalnego słodkiego wariantu, można ją także znaleźć w bardziej wytrawnej taninowo-korzennej wersji, przypominającej Pinot Noir. Bułgarzy dumni są także ze śliwkowo-ziołowego, dającego niemal czarne wina Mavruda.

Z kolei spośród odmian białych, warto sięgnąć po brzoskwiniowo-pigwowy Dimiat, czy kwiatowy Misket, bardziej kojarzony pod nazwą Muscat.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj