Białe wino - poznaj tajniki jego serwowania!

Kategoria: Winne porady Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 311

Białe wino: do czego i jak je serwować?

Wino to jeden z najstarszych trunków na świecie. Wynalezione ponad 7 000 lat temu przez cywilizację Sumerów jest obecnie jednym z najchętniej spożywanych alkoholi do posiłków. I choć równie dobrze smakuje ono w pojedynkę, to właśnie z potrawami nabiera ono odpowiedniej oprawy. Dlatego też w poniższym artykule zdradzamy, do czego podawać białe wino oraz jak je serwować. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Białe wino i jego niezwykłe właściwości

Będące młodszym rodzeństwem wina czerwonego wino białe, zostało wynalezione ok. 3 500 r. p.n.e. Co więcej, przez wieki stanowiło ono jeden z ulubionych trunków władców i ich dworzan. Wazy tego trunku odnaleziono bowiem m.in. w grobowcu samego Tutanchamona. I nic dziwnego - walory smakowe białego wina od wieków wzbudzają zachwyt. Współcześnie jednak coraz częściej mówi się o jego właściwościach prozdrowotnych. Zdaniem naukowców białe wino wpływa bowiem korzystnie na: Odporność - zmniejszając ryzyko powstawania wrzodów oraz stanów zapalnych żołądka. Serce i układ krwionośny - redukując ryzyko występowania chorób serca zakrzepów i zatorów. Kości - ze względu na duże ilości wapnia (10-15 mg na 100 ml) oraz fosforu (10-30 mg na 100 ml) białe wino wzmacnia kości. Pęcherz - moczopędne działanie wina usuwa z organizmu toksyny, w tym m.in. amoniak. To z kolei ogranicza ryzyko kamicy nerkowej. Warto również wspomnieć o odmładzających właściwościach białego wina. Trunek ten zawiera bowiem duże ilości antyoksydantów i przeciwutleniaczy, które spowalniają procesy starzenia się komórek. Co więcej, korzystnie wpływają one także na wydolność płuc.

Białe wino - do czego je podawać?

Koneserzy cenią sobie natomiast białe wino, za jego niezwykłe właściwości smakowe oraz sposób, w jaki podkreśla on smak niektórych potraw oraz serów. Kluczowe znaczenie przy doborze wina do konkretnego dania ma głównie stopień jego wytrawności. Ten z kolei zależy m.in. od rodzaju szczepu oraz regionu, z którego owoce te pochodzą. Rodzaje win białych.

Wina białe można podzielić na:

  • Białe wina wytrawne - produkowane m.in. ze szczepów Sauvignon Blanc i Chardonnay wino białe wytrawne serwuje się zwykle z wędlinami oraz serami długo dojrzewającymi lub wędzonymi. Dobre białe wino wytrawne sprawdzi się także do przystawek z czerwonego mięsa serwowanego na zimno, w tym chorizo czy podsuszanej kiełbasy. Z powodzeniem można je wykorzystać również do dań z drobiu, dziczyzny oraz smażonych ryb. Ponadto wina białe wytrawne można podawać też ze świeżymi owocami, oliwkami, szparagami lub włoską bruschettą.

  • Białe wina półwytrawne - wytwarzane ze szczepów Sauvignon lub nadreńskiej odmiany Riesling, znakomicie komponuje się z sałatkami, rybami, owocami morza oraz białym mięsem. Co więcej, wino białe półwytrawne można podawać też do deski serów, oliwek, pomidorów i dań warzywnych. Doskonale w ich towarzystwie wypadnie także białe wino gruzińskie, takie jak Badagoni wino białe. Wina białe półsłodkie - jednym z najbardziej znanych trunków tego typu jest m.in. wino białe Riesling lub Chardonnay, których półsłodki smak jest zasługą białych owoców lub miodu. Idealne do dań z indyka, gotowanych ryb i owoców morza, świetnie komponuje się z lodami owocowymi lub słodkimi przekąskami, których słodycz przełamano kwaśnym lub nieco gorzkawym posmakiem.

  • Białe wina słodkie - ze względu na wyczuwalną słodycz, przeznaczone są głównie do deserów. Podkreślają smak orzechów, czekolady, tortów oraz innych wypieków. Szczególnie dobrze smakują w towarzystwie ciasta francuskiego, lodów na bazie mleka oraz słodkich kremów. Warto jednak pamiętać o tym, że wino białe słodkie ma zwykle nieco wyższy woltaż. Zwłaszcza jeśli pochodzi ono z południa Europy, gdzie często dosładza się je sfermentowanymi białymi owocami. W tym miejscu należy również wymienić białe wino musujące. Polecane do ryb, kawioru I owoców morza, świetnie smakuje także w towarzystwie białego mięsa, pasztetów i grillowanych warzyw.

Poprawne serwowanie wina - jak serwować wino?

Zapraszając znajomych na kieliszek wina, warto znać podstawowe zasady serwowania wina. Mowa tu nie tylko o wyborze właściwej lampki do białego wina, ale i temperaturze, jaką powinno ono posiadać.

Temperatura serwowania wina

Mimo iż serwowanie wina nie jest wielce skomplikowane, bardzo wiele osób popełnia błąd, pijąc je w temperaturze pokojowej. W rzeczywistość jednak białe wina najlepiej smakują schłodzone. W zależności od szczepu najlepiej je podawać w temperaturze od 7 do 18°C. Te lekkie poleca się serwować w temperaturze 7-10°C, podczas gdy słodkie wino białe powinno zostać schłodzone do 6-8°C. W nieco wyższych temperaturach serwuje się natomiast białe wino beczkowe, które zdaniem specjalistów powinno się podawać, gdy osiągnie ono 10-13°C. Z kolei południowcy (głównie Grecy i Włosi) polecają je pić w temperaturze o minimum 6°C niższej od tej, jaką panuje na zewnątrz. W ich lampkach często można również spotkać kostki lodu, które chronią trunek przed podgrzewaniem.

Jaki kieliszek do białego wina?

Równie ważnym zagadnieniem jest wybór szkła, w jakim serwuje się ten alkohol. Co więcej, nie jest to kwestią przypadku - jego kształt ma bowiem ogromny wpływ na smak i aromat tego trunku. Tu powstaje więc pytanie, jaki kieliszek do białego wina sprawdzi się najbardziej? Białe wina najlepiej podawać w mniejszych lampkach na dłuższych nóżkach. Są one smuklejsze i delikatnie zwężają się ku górze. Taki tulipanowaty kształt pozwala utrzymać dłużej niską temperaturę wina oraz zatrzymać w lampce jego aromat. Równie istotna, co kształt lampki jest także grubość szkła, z jakiego ją wykonano. Powinno być ono cienkie i przezroczyste, co pozwoli podziwiać barwę wina.

Białe wino na specjalne okazje

Kieliszek białego wina idealnie sprawdzi się nie tylko do posiłków, ale i celebracji wyjątkowych momentów. Z powodzeniem więc można po nie sięgnąć zarówno na randce, jak i w trakcie spotkania z rodziną. Zanim jednak zaprosisz bliskich do wspólnej degustacji, zajrzyj na naszego bloga. Więcej przydatnych porad na temat serwowania wina, znajdziesz również w artykule: “Jak podawać wino - kilka praktycznych wskazówek”. Zapraszamy!

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj