Drożdże winiarskie, czyli jakie?

Kategoria: Winne porady Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 4522

Coraz popularniejszym hobby jest domowa produkcja wina. Jeśli i Ty pragniesz spróbować swoich sił w winiarstwie, koniecznie dowiedz się, jakich drożdży do wina będziesz potrzebować.

Czym są drożdże winiarskie?

Jednym z kluczowych składników do produkcji wina, zarówno w warunkach domowych, jak i na przemysłową skalę są drożdże winiarskie. To dzięki nim zachodzi fermentacja alkoholowa.

Mimo że dodatek drożdży nie jest niezbędny, by powstało wino, znacznie przyśpiesza on cały proces, a wino lepiej się klaruje. Co więcej, fermentacja oparta tylko na naturalnie występujących w winogronach drożdżach jest o wiele mniej przewidywalna.

Kolejną zaletą wykorzystania drożdży winiarskich jest gwarancja otrzymania mocniejszego i trwalszego trunku niż ma to miejsce w przypadku drożdży dzikich.

Należy pamiętać, że drożdże winiarskie to nie to samo co te wykorzystywane do ciasta czy nawet te piwowarskie. Do produkcji wina należy kupić drożdże tzw. szampańskie, czyli z gatunku Saccharomyces cerevisiae albo Saccharomyces bayanus.

Podczas gdy drożdże piekarskie również umożliwiają fermentację, mają one silny aromat, który przeszkadza w wydobyciu zapachu i smaku z winogron.

Jakie drożdże do wina białego, a jakie do czerwonego?

Kolor trunku, który planujesz uzyskać, a jeszcze bardziej jego styl, mają znaczenie przy wyborze drożdży winiarskich. Na szczęście, podpowiedzi znajdziemy często już w nazwie drożdży.

Z reguły drożdże Malaga stosuje się do win czerwonych deserowych, Burgund do win czerwonych stołowych, natomiast Tokay pomoże Ci uzyskać wino białe stołowe, a Sherry białe deserowe. Są także Steinrhein i Bergurion przeznaczone do produkcji lekkich win różowych.

Dostępne są również drożdże modyfikowane genetycznie, które mogą wpływać na smak wina. Takie rozwiązanie potrafi znacząco przyspieszyć dojrzewanie Twojego trunku. Jednak należy pamiętać, że aromaty i smaki otrzymywane w ten sposób są mniej trwałe od tych osiągniętych klasycznymi metodami.

Ile drożdży do wina potrzebujesz?

Ile drożdży do wina potrzebujesz, zależy od tego, jak wiele trunku chcesz uzyskać, a także jakiego rodzaju suszu używasz.

Przyjmuje się jednak, że dozowanie drożdży winiarskich wynosi ok. 2 g/10 litrów. Paczka suchych drożdży do wina o zawartości 10 g wystarcza zatem na 50 l nastawu.

Kiedy dodać drożdże do wina?

Drożdże do wina dzielą się na pasywne i aktywne.

Kiedy dodać drożdże do wina?

  • Te aktywne nadają się do wykorzystania już po kwadransie. Wystarczy, że wsypiesz granulat do naczynia z letnią wodą i cukrem. Oprócz samych drożdży można też użyć pożywki, która ułatwi ich namnożenie. Już po kilkunastu minutach taka mieszanka będzie gotowa, by ją połączyć z moszczem.
  • Z kolei drożdże pasywne mają formę suszu owocowego, z którego wytwarza się tzw. matkę drożdżową. Trzeba ją przygotować od 2 do 6 dni z wyprzedzeniem.

Kiedy drożdże do wina już są gotowe, do litrowej butelki należy wlać 150 ml soku z winogron, dwa razy tyle wody i dosypać 2 łyżeczki cukru. Butelkę zatkaj czopem z waty i odstaw na 20 min. Po tym czasie mieszanka jest gotowa na przyjęcie drożdży winiarskich. Następnie znów się odstaw butelkę, ale tym razem w ciepłe miejsce i na około 2-3 dni. Drożdże będą w tym czasie pracować, dając tzw. szczepionkę. Poznasz ją po piance na powierzchni. Już namnożoną można wreszcie wlać do balonu z nastawem wina. Po tej czynności pozostaje czekać na możliwość spróbowania własnoręcznie wytworzonego wina. Te długie parę tygodni warto sobie umilić – oczywiście winem.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj