Czy w ciąży można pić wino bezalkoholowe?

Kategoria: Ciekawostki o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 52

Wino bezalkoholowe w ciąży - czy jest bezpieczne?

Ciąża to wyjątkowy i specyficzny czas w życiu kobiety. Wiele z nich marzy wtedy o lampce dobrego wina, która zapewni im odprężenie i doznania smakowe. Jednak alkohol poważnie szkodzi rozwojowi dziecka. Dlatego przyszłe mamy często preferują wino bezalkoholowe w czasie ciąży. Wybór tego rodzaju trunku może być dla nich satysfakcjonującą alternatywą. Dowiedz się, jaki jest wpływ wina bezalkoholowego na ciążę i poznaj najczęściej powielane mity na temat wina 0%.

Wpływ wina bezalkoholowego na ciążę

Wpływ wina bezalkoholowego na ciążę można rozpatrywać w dwóch aspektach. Zdecydowanie jest to zdrowsza alternatywa w porównaniu z tradycyjnym winem. Główną zaletą jest brak alkoholu lub jego śladowe ilości. To wskazuje na bezpieczeństwo win bezalkoholowych w ciąży. 

Poza tym wina bez procentów zachowują intensywny smak. Różnią się od siebie bukietem i aromatem, ale nadal można wyczuć w nich kwasowość, słodycz, a w niektórych przypadkach charakterystyczną cierpkość. To zapewnia możliwość degustacji dobrej jakości trunków bez narażania płodu.

Czy wino bezalkoholowe jest bezpieczne dla zdrowia?

Wybierając wino bezalkoholowe w ciąży, warto również zwrócić uwagę na jego aspekty zdrowotne. W wielu propozycjach można znaleźć składniki odżywcze, takie jak garbniki, flawonoidy, antocyjany, katechiny oraz pochodne kwasu kawowego. Mają one pozytywny wpływ na organizm poprzez:

  • stymulowanie pracy trzustki, tarczycy czy nadnerczy,
  • poprawę przemiany białek, tłuszczów i cukrów,
  • działanie antynowotworowe,
  • zmniejszanie ryzyka kamicy nerkowej i żółciowej,
  • obniżenie cholesterolu.

Mimo wielu zalet, takie wino dla kobiet w ciąży nie zawsze jest bezpieczne. Ze względu na minimalne ilości alkoholu w niektórych butelkach lepiej spożywać je z umiarem. W przypadku nadużycia polecamy konsultację z lekarzem prowadzącym lub wykonanie specjalistycznych badań.

Wino 0 w ciąży - fakty i mity

Brak dostarczania składników odżywczych do organizmu jest jednym z najczęściej powielanych mitów odnośnie wina bezalkoholowego a ciąży. Otóż to produkt bogaty w potas, fosfor, wapń i inne minerały. Ma niską (lub zerową) zawartość tłuszczu i cholesterolu. Ponadto zawiera witaminy z grupy B. Dlatego picie napojów bezalkoholowych w czasie ciąży takich jak Monte Santi Musujące Bollicine 0%, uznaje się za zdrowe.

Kolejnym mitem jest to, że wino bezalkoholowe w czasie ciąży można spożywać kilka razy w tygodniu. Tak jak w przypadku innych napojów, tutaj też ważny jest umiar. Wino bezalkoholowe jest bezpieczne, ale ma w składzie cukier powodujący przyrost wagi. Jego nadmiar może też zaszkodzić kobietom zmagającym się z cukrzycą ciążową.

Warto też pamiętać o tym, że wybierając wino bezalkoholowe w ciąży, niekoniecznie będziesz całkowitą abstynentką. Produkcja tego rodzaju wina najczęściej odbywa się poprzez usunięcie alkoholu w procesie dealkoholizacji. Redukcja następuje do zerowych lub śladowych ilości. Niektórzy producenci oznaczają swoje produkty jako bezalkoholowe, nawet jak mają 0,5%. Dlatego bezpieczeństwo win bezalkoholowych w ciąży jest prawdą wtedy, gdy kobieta unika przesadnego spożywania tego trunku.

Wino bezalkoholowe a karmienie piersią

Wino a karmienie piersią to temat, który niezmiennie budzi wiele kontrowersji. Są one uzasadnione, ponieważ spożyty alkohol przenika do mleka matki. Najlepszą alternatywą dla tradycyjnego trunku jest wino bez procentów, które wspiera wytwarzanie prolaktyny stymulującej proces laktacji po urodzeniu dziecka. Warto podkreślić, że może mieć ono śladowe ilości alkoholu. Jednak ilość jest porównywalna do alkoholu zawartego w produktach spożywczych, takich jak zakwas czy kefir. Dlatego wino bezalkoholowe a karmienie piersią to lepsze rozwiązanie niż wersja alkoholowa nawet w najmniejszych ilościach. Dzięki temu zadbasz o zdrowie dziecka, przy okazji delektując się smakiem wina.

Skutki spożywania alkoholu w ciąży

Skutki spożywania alkoholu w ciąży są niezwykle poważne. Mogą mieć tragiczne konsekwencje zarówno dla matki, jak i dziecka. Pomimo popularnych opinii sugerujących, że jedna lampka wina nie zaszkodzi, alkohol w ciąży jest bardzo nieodpowiedzialny i niebezpieczny. Tym bardziej że każda ilość procentów przenika przez łożysko do krwi płodu.

Alkohol jest substancją, która może spowodować uszkodzenia neurobehawioralne. Najczęściej skutki obejmują opóźnienia wzrostu płodu i noworodka, zespół chorobowy FASD (Zespół Alkoholowych Zaburzeń Płodowych), a nawet poronienie. FASD wiąże się z różnymi symptomami, m.in.:

  • zaburzeniami neurologicznymi,
  • opóźnieniami rozwoju psychicznego i fizycznego,
  • wadami serca, stawów, słuchu,
  • dysmorfią twarzy,
  • zaburzeniami mowy.

W związku z tym należy unikać alkoholu w ciąży, a wręcz zachować całkowitą abstynencję. Dzięki temu zapewnisz zdrowy rozwój dziecka już od chwili poczęcia.

Podsumowując, wino 0% w ciąży może być atrakcyjną opcją dla kobiet. Kluczem jest jednak umiarkowane spożycie i świadomość składu produktu.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj