Brut, Extra Brut, Demi Sec — Co oznaczają te nazwy na etykiecie?

Kategoria: Ciekawostki o winie Opublikowany: Komentarze: 0 Polubienia: 35

Dry, Brut, Demi-Sec przewodnik po etykietach

Przeglądając półki sklepowe pełne pięknych butelek, mamy prawo czuć się zagubieni. W końcu każda etykieta ma swoje znaczenie, które przekłada się na walory smakowe wina. Tym bardziej, jeśli chodzi o wina musujące, gdzie oznaczenia różnią się od tradycyjnych trunków. Zastanawiasz się, co to znaczy Sec lub Brut? Nie wiesz, jak odróżnić poszczególne rodzaje szampana? Przeczytaj nasz przewodnik i odkryj tajemnice oznaczeń na winach musujących!

O czym mówią nazwy na etykiecie wina?

Na etykiecie wina znajduje się wiele istotnych informacji, które pomagają zrozumieć jego charakterystykę i pochodzenie. Wśród nich są nazwa producenta, region uprawy winorośli, rocznik, odmiana winogron, zawartość alkoholu, a także różne certyfikaty i oznaczenia jakości. W przypadku win musujących, takich jak rodzaje szampana czy prosecco, etykieta zawiera również terminy, które wskazują na ilość dodanego cukru. Określenia, jakie możesz znaleźć na butelkach to:

Wino Brut nature (naturalne)

Wino Extra brut (bardzo wytrawne)

Wino Brut (wytrawne)

Wino Extra dry / Extra sec (półwytrawne)

Wino Dry / Sec (półwytrawne / półsłodkie)

Wino Medium sweet / Demi-sec / Semi-dry (półsłodkie)

Wino Doux / Sweet (słodkie)

Te dodatkowe informacje są kluczowe dla oceny słodyczy i ogólnego profilu smakowego wina musującego.

Wina Demi-sec — co to znaczy na etykiecie?

Co to znaczy Demi? Jaki jest smak wina Demi-sec? Takie pytania mogą pojawić się w głowie przy wyborze wina musującego. Termin Demi-sec (inaczej Semi seco lub Semi dry) wskazuje na półsłodki charakter napoju. Zawartość cukru w trunkach Semi seco waha się między 32 a 50 gramów na litr. To sprawia, że smak wina Demi-sec jest doskonałym wyborem dla osób, które preferują delikatną słodycz. Półsłodkie napoje idealnie pasują do deserów. Dobrym przykładem są czerwone wina Demi-sec, takie jak PORTA Classic Cabernet Sauvignon o smaku dojrzałych, czarnych owoców.

Wino brut — co oznacza ta etykieta?

Już wiesz, co to jest Demi-sec i czym się charakteryzuje. Na etykietach możesz znaleźć też inne oznaczenia. Jednym z nich jest wino brut. Co oznacza ta nazwa? Klasyfikacja brut odnosi się do mniejszej ilości zawartości cukru resztkowego, niż w winie musującym półwytrawnym. Zwykle wynosi od 6 do 12 gramów na litr. Świetnie sprawdza się jako aperitif, czego przykładem jest hiszpańska CAVA MANOS Brut.

Zastanawiasz się, co to znaczy szampan brut? Dokładnie to samo co wino z tą etykietą. Słowo Brut (czyli "surowy) wywodzi się z j. francuskiego. Jednak odnosi się tylko do wytrawności, a nie braku smaku lub mało wyczuwalnego aromatu.

Brut nature i Extra brut — co to znaczy?

Dla lepszego określenia poziomu wytrawności wyróżniono dwie inne odmiany wina brut. Co to znaczy brut nature i czym się charakteryzuje? Taki trunek ma najniższą zawartość cukru resztkowego. Wynosi od 0 do 3 gramów na litr. Inne rodzaje szampanów zazwyczaj mają na etykiecie nazwę Extra brut. Co ona oznacza i jak taka etykieta przekłada się na smak? Zawartość cukru w winie Extra brut waha się od 0 do 6 gramów na litr. Trunek będzie więc bardziej wytrawny niż wina extra dry, ale mniej niż Brut nature.

Extra dry — co w tym jest extra?

Etykieta Extra dry (inaczej Extra sec) w kontekście win musujących może być nieco myląca. Sugeruje, że trunek ma bardzo niską zawartość cukru. Jednak w rzeczywistości tak klasyfikowane rodzaje szampanów są nieco słodsze, niż te oznaczone jako Brut. Co dokładnie oznacza Extra dry? Takie wino zawiera od 12 do 17 gramów cukru na litr. To doskonały wybór dla tych, którzy szukają czegoś z delikatną słodyczą, nadal zachowując charakterystyczne cechy szampana. Jednym z klasycznych przykładów wina Extra Sec jest włoskie prosecco, np. MOINET Prosecco Spumante DOC.

Co tak naprawdę oznacza skrót Sec?

Na etykietach butelek możesz zobaczyć również skrót Sec. Co oznacza ten termin w słowniku winiarskim? Zawartość cukru w winie Sec waha się między 17 a 32 gramy na litr trunku. Warto pamiętać, że Sec to inaczej Dry. Co to znaczy w oryginale? W j. francuskim jest to wino "suche", czyli wytrawne. Jednak w przypadku win musujących to oznaczenie wskazuje na półwytrawny smak trunku.

Teraz już wiesz, co to znaczy szampan brut oraz znasz inne terminy pojawiające się na etykietach. Frazy takie jak Semi-seco i Extra sec nie powinny być dla Ciebie tajemnicą, lecz drogowskazem. Dzięki ich znajomości możesz zacząć cieszyć się smakiem win musujących, które lubisz najbardziej.

POLUB > Polub
SKOMENTUJ > Skomentuj